Export historie pozic

V sekci klíčová slova jsme vylepšili export historie pozic klíčových slov. Cílem bylo zlepšit přehlednost a zpracovatelnost dat.

Klíčová slova - export

Nyní jsme exporty rozdělili na jednotlivé vyhledávače. Filtrování dle datumů zůstává beze změny. Export obsahuje všechna slova z projektu, ale v kombinaci s hromadným výběrem na stránce s klíčovými slovy si můžete zvolit jen některá. Kliknutím na tlačítko „Exportovat historii pozic do .csv“ vám Collabim vygeneruje přehlednější historii pozic.

export-historie-klicovych-slov

Ve vygenerované historii zobrazujeme všechny naměřené pozice ze stejných dní pod sebou. Zároveň jsme odstranily prokládání prázdnými řádky a opakování datumů. Rozdíl je vidět na následujících obrázcích.

Původní export historie pozic klíčových slov:
historie-pozic-klicovych-slov-drive

Nové exporty historie pozic:
historie-pozic-klicovych-slov-nove

Nově upravené exporty v CSV můžete v Excelu a podobných programech lépe upravovat. Výhodné může být zafixování hlavičky s daty, abyste i při listování výsledky stále viděli k jakému datu naměřené hodnoty patří. Upravené exporty klíčových slov si vyzkoušejte v sekci Klíčová slova → Exportovat → Exportovat historii pozic do .csv

Pro všechna klíčová slova stejný časový interval

Reportujete historii několika klíčových slov třeba za posledních 60 dní a vadilo vám, že jste pokaždé museli upravovat datum? Od této doby už časový interval znovu nastavovat nebudete.

Nastavte interval pouze u prvního slova

Na obrázku níže vidíte, že jsem u klíčového slova nastavil interval od: 2015-01-01 do: 2015-10-01.

collabim-casovy-interval

Teď přejdeme přes formulář v pravém sloupci na další klíčové slovo:

collabim-dalsi-kw

U grafu s pozicemi vám zůstane stejný časový interval jako u původního klíčového slova.

Ušetří vám tato drobnost čas?

 

Máte větší Market share než konkurence?

Rozhodnete se pro svůj web řešit SEO. První věc, kterou byste měli udělat ideálně ještě před spuštěním webu je analýza klíčových slov. Nejlepší článek k tématu napsal před pár lety Marek ProkopJak se dělá a k čemu slouží klasifikační analýza klíčových slov„. Pokračujete vytvořením struktury webu, obsahovou strategií, linkbuildingem a dalšími kroky, které vám přivedou nové návštěvníky. Udělali jste všechny tyto činnosti lépe než konkurence? Pojďme to zjistit.

Znáte konkurenci?

Collabim má sekci Konkurence, kde lze sledovat konkurenční weby na sledovaná klíčová slova. Avšak víte, kdo je vaše skutečná konkurence? S kým se nejčasteji setkáváte ve výsledcích hledání na klíčová slova z vaší analýzy? Konkurenční weby lze zadat ručně nebo si můžete nechat poradit v sekci Navrhovaní konkurenti, která vám pomůže identifikovat konkurenční weby, které vás obklopují ve výsledcích vyhledávání.

collabim-navrhovani-konkurenti

Až začnete své konkurenty sledovat, za pár dní budete mít k dispozici graf Market share s daty za delší období.

Ukáže vám procentuální podíl umístění vámi sledovaných klíčových slov a konkurentů na první stránce ve vyhledávání na Seznamu a Google. Pomůže vám snadno porovnat, jaký máte podíl ve vašem oboru ve vyhledávačích, což může být vodítko pro plánování další SEO strategie.

marketshare-collabim-google

marketshare-collabim-seznam

Na prvním screenshotu vidíte Market share pro Google CZ a druhý pro Seznam.cz. Na naše sledovaná slova má na první stránce vyhledávání (pro Google CZ) nejlepší Market share cs.wikipedia.org (20,56%), druhý je collabim.cz (19,64%) a třetí robertnemec.com (15,42%).

Market share zobrazíte i pro určitou skupinu klíčových slov. Stačí, když budete klíčová slova štítkovat a zařazovat si je do ruzných skupin. Třeba: produkty, kategorie, brand, město, apod.. Doporučuji projít články se štítky a vycházet přitom z analýzy klíčových slov, kterou jsem zmínil na začátku.

Zaujal vás graf Market share?

Analýza stránek – základní nástroj on-page SEO

Collabim a report Stránky vám může pomoci zlepšit pozice vašich slov ve vyhledávačích. Krátce je report představen již v článku Nová analýza obsahu. V předchozím článku jsme vložili vložili desítky slov do profilu a změřili pozice. Dnes bych vám ukázal konkrétní DYI postup, jak určit, kam které slovo na vašem webu patří.

Stránky

Jistě se našly fráze, u kterých se zobrazil lepší výsledek než 60+. S těmito frázemi budeme nyní pracovat v reportu Stránky. Jsou to slova, u kterých již nyní máte velkou šanci, že získáte novou návštěvnost. Posun slova ze 30. místa na první stránku je o dost snazší, než z 200 pozice.

grafy-sekce-stranky

Analýza obsahu webu

Začneme mým nejoblíbenějším přehledemAnalýza obsahu webu.

Tento report ukáže krásnou věc. Pokud vás vyhledávače na danou frázi našly mezi prvními 60 výsledky, Collabim vám vypíše stránku, kterou našel jako první. Zjistíte

 • zda se fráze vyskytuje na stránce,
 • v jakých důležitých prvcích se fráze na stránce objevuje,
 • zda vyhledávač zobrazil jako první stránku, kterou vy považujete za nejrelevantnější na svém webu.

stranky-klicova-slova

Na příkladu mého webu www.krutis.com je vidět, že fráze „online marketing“ je významně více hledaná, než ostatní fráze. Ale přesto se na stránce vyskytuje jen v body a nemá žádnou změřenou pozici (slovo ji mělo změřeno již dříve a nebo je stránka k frázi přiřazena ručně). Takových případů naleznete řadu, a těm se budeme věnovat.

Také v reportu vidíte, že titulní stránka je dopadovou stránkou pro fráze „online marketing, marketingový poradce, konzultant online marketingu“, apod. Současně vidíte informaci, jak je daná fráze  hledaná v Google za měsíc (tedy jak je i významná) a na jaké pozici se vaše stránka v Google a v Seznamu umístila.

Navíc ale vidíte informaci, zda se fráze zobrazuje v hlavních prvcích stránek:

 • Title – hlavní název stránky, zobrazí se ve výsledcích vyhledávání,
 • Meta Description – text, který se zobrazí ve výsledcích vyhledávání,
 • H1 – hlavní nadpis stránky,
 • Body – v textu stránky,
 • „přidejte toto slovo do textu stránky“ – na stránce se nevyskytuje i přesto ale stránka je dopadovou stránkou pro tuto frázi.

Jak sekce Stránky pracuje s klíčovými slovy?

Je důležité vědět, jak systém počítá, zda se fráze na stránce vyskytuje či nikoliv.

 • systém nedělá rozdíly mezi frázemi s diakritikou a bez,
 • slova v dvouslovné frázi nemusí být přesně u sebe, stačí, když jsou vzdálená do 100 znaků,
 • u tří a více slovných frází nezáleží na tom, jak jsou jednotlivá slova daleko od sebe.

Hledáme anomálie ve stránkách

Cílem následujícího cvičení bude najít fráze, která jsou pro vás zajímavá, ale budou potřebovat určitou péči.

 • Vyhledávače míří na špatnou dopadovou stránku.
 • Seznam a Google nemíří na stejnou stránku.
 • Fráze se nevyskytuje v hlavních prvcích stránky (Title, Description, H1 a Body).
 • Jako hlavní fráze stránky (umístěné v Title, H1) je méně důležité, než jiná fráze a bude je třeba vyměnit.

Vyexportujte si report, odkaz je dole pod reportem. Export vám přijde na email. Nahrajte ho do Excelu (Data -> Z textu -> vybrat CSV -> rozděleno čárkou). Následně si zobrazte jen důležité sloupce, viz níže. A seřaďte je podle hledanosti v Google.

export-collabim-stranky

Nyní půjdete slovo po slovu a podíváte se, zda nalezená fráze a dopadová stránka (sloupec Path) odpovídá vaší představě. Zkontrolujte, zda je fráze obsažena v Title, Meta Description, Body (těle stránky), nadpisu H1. V případě že nikoliv, zvažte, zda ji chcete někde uvést. Obvykle bude vhodné frázi vložit do těla textu, ale často se již nehodí přidávat do Title či H1.

Takto postupujete dále. Ukáží se vám případy, kdy Seznam a Google má jinou dopadovou stránku. Seznam si vzal stránku /autor/ a Google /stitek/marketingovy-poradce/

stranky-marketingovy-poradce

Zde je vhodné se rozhodnout, kterou stránku použít jako hlavní. Způsob, jak pak vyhledávač přesvědčit, aby si vybral správnou stránku popisuji v článku na blogu H1.cz Začněte analyzovat cenná data v Google Webmaster Tools ještě dnes. A to konkrétně v odstavci „Problém č. 3: Google přiřazuje klíčové slovo jiné stránce, než já chci, nebo se vyhledávač nemůže rozhodnout. Jak to změnit?“ Obecně jde o to, odkázat z nevhodné stránky na tu správnou a tu obohatit o dané klíčové slovo/frázi.

V Excelu vám vznikne podobný seznam Úkolů.

export-seznam-ukolu

Pak si ho seřadíte podle stránek (sloupeček Path) a zapracujete úpravy, které jste si zapsali.

export-seznam-ukolu2

SEO není žádná magie. Stačí znát pár naučených triků a návštěvníci jsou vaši. Report Stránky je jedním z těch nástrojů, který vám pomůže předběhnout konkurenci.

Michal Krutiš

Michal se věnuje SEO 12 let, nyní pracuje jako online marketingový konzultant na volné noze. Spoluzakládal internetovou agenturu H1.cz a pracoval pro desítky klientů.

www.krutis.com

Výběr desítek vhodných klíčových slov

Víte, proč nemáte dobré pozice ve vyhledávačích? Dost často proto, že váš web neobsahuje slova, na která cílíte nebo si vyhledávače vybírají takové stránky, které vy nepovažujete za důležité.

Slova, dotazy, fráze

Pokud nevíte, přes která klíčová slova vás lidé hledají, nemůžete pomýšlet na vysokou návštěvnost z vyhledávání. I ve využití reportu Stránek musíme začít s „analýzou klíčových slov“.

Collabim má integrované napojení na Google Analytics a na Návrh klíčových slov z AdWords a Skliku. Tyto nástroje využijeme na sesbírání relevantních frází. Současně je doplníme o slova z Google Search Console.

Slova z Google Search Console (Google Webmaster Tools)

Zobrazte si slova, přes která k vám lidé chodí z Google. Můžete se k nim dostat buď přes nástroj Google Search Console (dříve pojmenované Webmaster Tools) nebo ta samá data uvidíte v Google Analytics v reportu Dotazy (pouze zaokrouhlené nahoru).

 analyza-google-search-consoleObrázek: Report Analýza vyhledávání v Google Search Console

dotazy-google-analyticsObrázek: Report Dotazy v Google Analytics

Vyberte si report, který máte radši, a vyberte maximální období, což jsou 3 měsíce. Systém vám zobrazí maximálně 1000 záznamů. Tato slova naimportujte do Collabimu (report Klíčová slova a odkaz „Import klíčových slov“). Více o importu slov v návodu.

Fráze z Google Analytics

Dále soupis měřených slov můžete doplnit o fráze ze Seznam.cz. Collabim nabízí jednoduchou možnost, když propojte Collabim s Google Analytics. Poté v reportu Klíčová slova klikněte na odkaz +Přidat nová klíčová slova a pak vpravo na odkaz „Přidat z Google Analytics“.

V pokročilých možnostech vyberte maximální časové období a zkoušejte zadávat začátky různých slov. Systém vám ukáže návštěvnost, transakce a hledanost v Google. Dále informaci, zda již máte frázi v systému uloženo. Takto vyberte slova, která mají nějakou hledanost nebo přes ně máte již zajímavou návštěvnost. Viz ukázka pro můj web www.krutis.com.

navrh-kw-krutis

Návrh klíčových slov z AdWords

Ještě bude vhodné seznam slov rozšířit. Zatím totiž měříte pouze slova, která již na webu máte. Google Search Console i Google Analytics vám zobrazil pouze fráze, přes které někdo na váš web již přišel nebo fráze, na které váš web Google již zobrazil. Ale pravděpodobně vám uniká ještě řada zajímavých frází, které na webu ještě nemáte.

Využijeme funkci návrhu klíčových slov z AdWords a Skliku, kterou má Collabim integrovanou. V reportu Klíčová slova kliknete na +Přidat nová klíčová slova a přepnete na Návrh klíčových slov (viz obrázek níže). Zde zadejte po jednom slova, která vás budou zajímat, a získáte návrhy nových slov.

kw-krutis

Nyní máte vybrán zajímavý seznam několika desítek či spíše stovek slov, která pokrývají téma vašeho webu. Tím pro tentokrát vaše práce končí, protože Collabimu bude nějakou dobu trvat, než slova změří.

Zítra se můžete začít věnovat analýze stránek webu. Tedy najít, proč na slova nemáte zajímavé pozice, jaké dopadové stránky si vyhledávače vybraly a jak stránky lépe zoptimalizovat. To vše v dalším článku.

Michal Krutiš

Michal se věnuje SEO 12 let, nyní pracuje jako online marketingový konzultant na volné noze. Spoluzakládal internetovou agenturu H1.cz a pracoval pro desítky klientů.

www.krutis.com

Export výsledků hledání

Potřebujete zjistit, které webové stránky se ve výsledcích vyhledávání zobrazují na prvních 40 příčkách na Seznamu a Google? V exportu naleznete ještě hledanost, datum měření, URL cílové stránky, počet výsledků, text snippetů, konkrétní slovo a jeho pozici. Export je převážně pro ty, kteří si chtějí data dále zpracovávat třeba v nástroji OpenRefine. S Collabimem se k datům dostanete jednoduše a rychle. Pojďme na to.

Vyfiltrujte si klíčová slova

collabim-kw

Do URL adresy přidejte parametr

Stránka s klíčovými slovy bude mít unikátní URL adresu, do které přidejte parametr format=json.

collabim-kw-jsonPo odeslání adresy s parametrem získáte přehledný výstup:

collabim-export-json

Data si lépe strukturujte

V dalším kroku zkopírujte export do JSON Editoru Online. Výsledky vyhledávání získáte v přehlednější podobě:

collabim-json-editor

Na pozici 0-39 naleznete výsledky z Google CZ (searchEngineId: 1) a na pozici 40-79 potom ze Seznamu (searchEngineId: 2). Pokud máte ve svých datech jiné hodnoty searchEngineId, podívejte se do API dokumentace Collabimu, kde naleznete ID dalších vyhledávačů.

Co říkáte na první verzi exportu?

Napište nám do komentářů, jak se vám export líbí.

Nová analýza obsahu

Collabim má novou sekci Stránky, která umí hledat klíčová slova v obsahu webu. V tomto článku se podíváme na to, jak jednoduše dokáže každý se sekcí Stránky pracovat.

collabim-pages-uvod-grafy

Doplňte klíčová slova na důležitých částech stránky

TITLE, H1 nadpis, META description a tělo stránky. Máte v těchto částech klíčová slova, na která chcete být ve vyhledávačích vidět? Nevíte to jistě a nechtějí se vám všechny stránky ručně procházet? Collabim vám poskytne ucelený přehled cílových stránek a klíčových slov.

Nástroj si ukážeme v praxi na ukázkovém e-shopu s elektronikou. Na obrázku níže vidíme, že cílová stránka „Multifunkční tiskárny“ se ve vyhledávačích zobrazuje na několik frází. V přehledu máme hledanost (Google) a pozice (pro Google a Seznam). Je fráze hledaná, relevantní a máte na ní špatnou pozici? Přidejte ji ještě do důležitější části stránky (TITLE, H1 nadpisu), zvýšíte tím úspěšnost ve výsledcích vyhledávání.

collabim-pages-sloupce

collabim-pages-multifunkcni-tiskarny

Pokud klíčové slovo v obsahu chybí, zobrazí se pod ním červený text. E-shop s elektronikou by měl řešit stránku „Cartridge do tiskáren“, která vůbec neobsahuje často hledané fráze jako „barvy do tiskárny“ a „náplně do tiskáren“.

collabim-pages-sloupcecollabim-pages-tiskarny-naplne

Pokud vám tento přehled cílových stránek nevyhovuje, zobrazte si přehled podle klíčových slov. Můžete si je seřadit podle hledanosti a ihned vidíte, která důležitá slova na vašich stránkách chybí.

V tabulce vidíte červeně podbarvený řádek. Znamená to, že se ve výsledcích vyhledávání na klíčové slovo zobrazuje stránka, která neexistuje (chyba 404). Vaším úkolem je zařídit přesměrování nebo opravu stránky.

collabim-pages-404

Pokud u nějakého klíčového slova nemáte žádnou cílovou stránku, lze ji přiřadit ručně v klíčových slovech. Přidání jsme zjednodušili odkazem přímo v přehledu.

collabim-landing-page-manual

Odkud Collabim stránky získává?

 • Vstupní stránky z výsledků vyhledávání,
 • ručně nastavená cílová stránka na detailu klíčového slova,
 • z odkazů (aktivit).

Pokud ve svém projektu nemáte žádná klíčová slova a váš web není úmístěn na žádných pozicích ve vyhledávačích, sekce Stránky bude prázdná.

Jak sekce Stránky pracuje s klíčovými slovy?

 • Neděláme rozdíly mezi slovy s diakritikou a bez,
 • slova v dvouslovné frázi nemusí být přesně u sebe, stačí, když jsou vzdálená do 100 znaků,
 • u tří a více slovných frází nezáleží na tom, jak jsou jednotlivá slova daleko od sebe.

Co na analýzu obsahu říkáte?

Tweetněte nám, napište na Facebook nebo pod článek do komentářů, budeme moc rádi. V příštím článku si ukážeme co dalšího nová sekce Stránky umí.

Přehled aktualizací algoritmů vyhledávačů nově v Collabimu

Minulý týden ve čtvrtek o naší novince informoval Zdeněk Dvořák (Linki) na svém blogu v článku Data o aktualizacích algoritmů v Collabimu? Yes!. Právem si Zdenda zasloužil o této novince vědět první, protože to byl jeho nápad. Jak sám uvedl, před několika dny nám napsal, že by se mu data o aktualizacích algoritmů vyhledávaců líbilo mít v Collabimu.

Kde přehled naleznete a jak vypadá?

Informaci o aktualizacích v algoritmu vyhledávačů naleznete v klíčových slovech, konkrétně v grafu na detailu každého klíčového slova. Jelikož je záznamů několik desítek, neuvidíte je všechny najednou. Když vyberete časové rozmezí delší než rok, aktualizace se vám nezobrazí. Maximálně povolený výběr pro zobrazení aktualizací je 12 měsíců. Červená vertikální čára nese informaci o aktualizaci algoritmu na Seznamu a modrá o aktualizaci na Google. Jak tato vychytávka v praxi vypadá se můžete již teď podívat přímo ve svém účtu nebo na následujících screenshotech.

collabim-serp-update-2013
Změny v algoritmech vyhledávačů v roce 2013
collabim-serp-update-2014
Změny v algoritmech vyhledávačů v roce 2014

K čemu jsou informace o aktualizacích užitečné?

Může se stát, že váš web ztratil pozice ve vyhledávačích na klíčová slova, na která jste dříve drželi přední příčky. Důvodů může být několik, za jedním z nich může stát také to, že došlo u vyhledávačů k aktualizaci algoritmu. Tuto informaci vám nyní poskytne Collabim a nemusíte ji složitě hledat na jiném místě.

Odkud data pochází?

Data pochází z přehledu na MOZu a z webu agentury Roberta Němce. Každý měsíc budeme přehledy procházet a přidávat nové aktualizace. Pokud jsme na něco důležitého zapomněli nebo zapomeneme, budeme rádi, když nám napíšete na info@collabim.com.

Jak se vám novinka líbí?

Novinky v Collabimu, duben 2011

Integrace s více účty Google Analytics

Odstranili jsme omezení, kdy bylo možné účet v Collabimu spárovat jen s jedním centrálním účtem (nikoliv profilem) v Google Analytics. Nyní můžete každý web v Collabimu propojit s jiným Google Analytics účtem.

Příklad:

 • Web abc.cz propojím s GA účtem machala@collabim.com.
 • Web xyz.cz musím propojit s GA účtem koutny@collabim.com, protože do něj machala@collabim.com nemá přístup.

V dalších krocích se těšte např. na:

 • zobrazování informací o návštěvnosti a cílech (goals) z Google Analytics u klíčových slov v Collabimu,
 • grafy zobrazující jaký vliv má změna pozice ve vyhledávači konkrétního klíčového slova na návštěvnost z toho slova,
 • slibované klientské reporty.

Lepší nástroj pro návrh klíčových slov

Nástroj pro návrh klíčových slov nyní umožňuje pro jedno hledání zobrazit více než prvních 50 nalezených slov.

Co vám na Collabimu nevyhovuje?

Výše uvedené změny jsme se snažili zapracovat na základě vašich připomínek. Pokud vám na Collabimu nevyhovuje ještě něco dalšího, dejte nám o tom vědět v komentářích nebo diskusním fóru.

Slovíčko klíčové, kolik lidí tě hledá?

Při analýze klíčových slov často potřebujeme nalezená slova nějak seřadit a rozdělit je podle důležitosti. Slouží k tomu několik veličin:

 • KEI (Keyword Effectiveness Index),
 • výkonnostní data (bounce rate, konverzní poměr – např. z Google Analytics),
 • pozice našeho webu na tato slova ve vyhledávačích,
 • hledanost.

V tomto článku se budu věnovat hledanosti klíčových slov a způsobům, jak ji získat. Pro pořádek uvádím, že klíčovým slovem myslím i fráze (batohy na notebooky).

Hledanost slova je číslo, udávající většinou kolik lidí dané slovo hledá v určitém období. Velmi důležitým faktorem je také zdroj hledanosti, protože stejné slovo bude mít různou hledanost na Seznamu, českém Googlu nebo Bingu.

A aby to nebylo příliš jednoduché, hledanost může být uváděna pro konkrétní shodu klíčového slova s dotazem. Nástroj pro návrh klíčových slov Google AdWords (dále jen Google Keyword Tool) uvádí například různé hledanosti pro volnou, přesnou a frázovou shodu.

Praktický experiment

Vybral jsem 20 obecných i konkrétnějších klíčových slov a zaznamenal do tabulky jejich hledanost z různých nástrojů. Pokud to bylo možné, snažil jsem se čísla převádět na denní hledanost. Měsíční čísla jsem tedy dělil 30.

Google Keyword Tool

Hlavní nástroj Googlu pro návrh klíčových slov poskytuje subjektivně velmi dobrá data o hledanosti i pro ryze česká slova. Hledanost lze zobrazit pro volnou, přesnou a frázovou shodu. Pro účely SEO budeme používat shodu přesnou.

Nástroj pro každý typ shody vrací dvě různá čísla:

Souhrnný měsíční objem vyhledávání představuje měsíční průměr hledanosti klíčového slova ve všech zemích světa za poslední rok. Toto číslo je bohužel naprosto nepoužitelné u mezinárodních slov (viz powerball v naší tabulce), kdy narůstá do obrovských hodnot.

Místní objem vyhledávání: března je průměrná hledanost za poslední měsíc v konkrétní zemi (v tabulce Česko). Z důvodu sezónnosti může být v průběhu roku velmi proměnlivá.

Tip: Pokud máte seznam klíčových slov, můžete pomocí tohoto nástroje jednoduše zjistit hledanost všech najednou. Zadejte slova do nástroje, odškrtněte Použít synonyma, klikněte na Filtrovat výsledky a zde zaškrtněte Nezobrazovat návrhy nových klíčových slov. Chci vidět pouze údaje pro klíčová slova zadaná mnou.

Seznam našeptávač

Našeptávač býval velmi dobrým zdrojem hledanosti na Seznamu v době, kdy ještě neexistovaly klasické statistiky hledanosti. Čísla z něj více méně odpovídala průměrné denní hledanosti klíčového slova.

Dnes je ale „hledanost“ získaná z našeptávače velmi pochybná a často už se nehodí ani k prostému seřazení klíčových slov. Dle vyjádření Seznamu „jím udávané hodnoty dnes už vůbec nesouvisejí s reálnou hledaností. Našeptávač lze použít pouze pro porovnání dvou slov v našeptávači mezi sebou, víc nic.“.

Z tabulky vidíme, že některá velmi důležitá slova našeptávač ani neobsahuje (autobazar, domácí pekárny) a nelze tedy pro ně zjistit hledanost.

Google Search Based Keyword Tool

Tento nástroj Google s velkou slávou uvedl, ale zdá se mi, že od té doby po něm „chcípl pes“. Umožňuje vyhledání zajímavých klíčových slov na základě URL webu.

V praxi ale slov najde většinou velmi málo a nepřináší tedy oproti standardnímu Google Keyword Toolu žádné výhody. Navíc vrací velmi podivná čísla hledanosti a někdy dokonce žádná (viz autobazar nebo letenky v naší tabulce).

Ve výsledku tedy Google Search Based Keyword Tool považuji za zcela zbytečný doplněk ke Google Keyword Toolu a nevyplatí se ho používat.

Statistiky hledanosti Seznamu

Statistiky Seznamu poskytují velmi dobré údaje o hledanosti pro obecná klíčová slova. Pro konkrétnější slova s denní hledaností menší než 100, ale hledanost bohužel nezobrazuje. Spodní tabulka Nejhledanější dotazy obsahující „klíčové slovo“ je též problematická.

Hledanost prvního slova (šedivě podbarvený řádek) je průměrem za posledních 60 dnů, dalších slov pak za 14 dnů, což velmi často mate. Použijte raději průměrná čísla z tabulky napravo od grafů vypočtená z dat za posledních 60 dnů.

Nástroj pro návrh klíčových slov Skliku

Pravděpodobně nejzajímavější nástroj pro zjištění hledanosti na Seznamu se nachází se v sekci Nástroje -> Návrh klíčových slov po přihlášení do Skliku. Pokud vyhledáte libovolné klíčové slovo, Sklik zobrazí návrhy dalších slov a „teploměry“ hledanosti.

Pokud se ale podíváte do komunikace prohlížeče a serveru, najdete v ní u klíčových slov parametr searchCount. Číslo z tohoto parametru vydělené 30 (převedení na denní hledanost) je velmi podobné hledanosti na Google AdWords přesná shoda: březen (viz tabulka).

nápovědy se dozvíme více o zdroji dat tohoto nástroje: „Oranžový „teploměr“ je ukazatel četnosti hledání příslušného slova v hledání na Seznamu a na dalších službách, kde se Sklik zobrazuje.“

Pro exaktnější zhodnocení a porovnání s ostatními nástroji bychom samozřejmě potřebovali porovnat mnohem více klíčových slov. Na první pohledu jsou ale data z Skliku sympatická, protože zobrazují hledanost i u velmi konkrétních klíčových slov, u kterých nám např. statistiky hledanosti Seznamu zobrazí nulu.

Které nástroje tedy zvolit?

Hledanost klíčových slov používám většinou pouze k jejich seřazení a vzájemnému porovnávání. Pro tento účel se mi ze zmíněných nástrojů jeví jako nevhodnější:

 • Google Keyword Tool (místní objem vyhledávání),
 • Nástroj pro návrh klíčových slov Skliku

Oba tyto nástroje vrací velmi aktuální čísla (poslední měsíc v případě Googlu, u Skliku to bude podobné). Pokud potřebujeme roční průměrnou hledanost, použijeme Souhrnný měsíční objem vyhledávání z Google Keyword Toolu.

Na druhou stranu hledanost získaná z Našeptávače Seznamu nebo Google Search-Based Keyword Toolu není příliš spolehlivá a raději ji nepoužívejme.

A co vy? Používáte hledanost i k něčemu jinému? Zapomněl jsem v přehledu na nějaký nástroj, který pro zjištění hledanosti používáte?

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.