Google Search Console

Propojte své projekty v Collabimu s Google Search Console (v nastavení webu). Původní propojení již nebudou fungovat. Proč tomu tak je?

Nedávno Google spustil staronovou službu Google Search Console. Staronová proto, že se jedná o přejmenování Webmaster Tools na Google Search Console. Součástí této změny je zároveň přepracování API. V Collabimu jsme používali původní verzi Webmaster Tools API. Ta již brzy nebude fungovat. Proto jsme Collabim upravili a používáme verzi novou. Co to znamená pro vás?

Propojení projektů

Se změnou API ovšem bohužel také přišlo to, že původní propojení Collabimu a vašich účtů Webmaster Tools nemůžeme použít – v kombinaci se Search Console už nefungují. Proto je nutné projekty a Search Console nově propojit. V nastavení webu připojte Search Console pomocí tlačítka „Povolit přístup do Google Search Console“.

propojeni-search-console-collabim

Máte desítky projektů a potřebujete je propojit jedním účtem Google Search Console? Propojte jeden z projektů a napište nám na email info@collabim.com. Rádi vám s propojením pomůžeme.

Vyšší komfort

Nově odpadává krok vytváření uživatele pro propojení Collabimu a Webmaster Tools. Collabim a novou Search Console propojíte kliknutím na tlačítko „Povolit přístup do Google Search Console“ v nastavení projektu. A to je vše – už žádné přidávání uživatelů a nastavování uvnitř Webmaster Tools.

Indexované stránky

Bohužel se zatím do nové verze API nedostala podpora pro indexované stránky. Z tohoto důvodu bude nyní počet zaindexovaných stránek přímo závislý na informaci, kterou nám poskytnou vyhledávače. Jakmile se nové API zdokonalí, začneme jej používat.

Prozatím se ovšem může stát, že uvidíte grafy počtu zaindexovaných stránek podobné tomuto:

Skoky v grafu zaindexovaných stránek

Problémem jsou různé výsledky po zadání dotazu site:http://www.example.com se může na Googlu lišit o tisíce během několika minut. Pěkně tento problém ilustruje starší článek Randa Fishkina. Vrácený počet stránek záleží především na datacentru Google, ke kterému jste právě připojeni.

Narazili jste na nějaký problém? Napište nám do komentářů, fóra nebo na mail info@collabim.com.

Výběr desítek vhodných klíčových slov

Víte, proč nemáte dobré pozice ve vyhledávačích? Dost často proto, že váš web neobsahuje slova, na která cílíte nebo si vyhledávače vybírají takové stránky, které vy nepovažujete za důležité.

Slova, dotazy, fráze

Pokud nevíte, přes která klíčová slova vás lidé hledají, nemůžete pomýšlet na vysokou návštěvnost z vyhledávání. I ve využití reportu Stránek musíme začít s „analýzou klíčových slov“.

Collabim má integrované napojení na Google Analytics a na Návrh klíčových slov z AdWords a Skliku. Tyto nástroje využijeme na sesbírání relevantních frází. Současně je doplníme o slova z Google Search Console.

Slova z Google Search Console (Google Webmaster Tools)

Zobrazte si slova, přes která k vám lidé chodí z Google. Můžete se k nim dostat buď přes nástroj Google Search Console (dříve pojmenované Webmaster Tools) nebo ta samá data uvidíte v Google Analytics v reportu Dotazy (pouze zaokrouhlené nahoru).

 analyza-google-search-consoleObrázek: Report Analýza vyhledávání v Google Search Console

dotazy-google-analyticsObrázek: Report Dotazy v Google Analytics

Vyberte si report, který máte radši, a vyberte maximální období, což jsou 3 měsíce. Systém vám zobrazí maximálně 1000 záznamů. Tato slova naimportujte do Collabimu (report Klíčová slova a odkaz „Import klíčových slov“). Více o importu slov v návodu.

Fráze z Google Analytics

Dále soupis měřených slov můžete doplnit o fráze ze Seznam.cz. Collabim nabízí jednoduchou možnost, když propojte Collabim s Google Analytics. Poté v reportu Klíčová slova klikněte na odkaz +Přidat nová klíčová slova a pak vpravo na odkaz „Přidat z Google Analytics“.

V pokročilých možnostech vyberte maximální časové období a zkoušejte zadávat začátky různých slov. Systém vám ukáže návštěvnost, transakce a hledanost v Google. Dále informaci, zda již máte frázi v systému uloženo. Takto vyberte slova, která mají nějakou hledanost nebo přes ně máte již zajímavou návštěvnost. Viz ukázka pro můj web www.krutis.com.

navrh-kw-krutis

Návrh klíčových slov z AdWords

Ještě bude vhodné seznam slov rozšířit. Zatím totiž měříte pouze slova, která již na webu máte. Google Search Console i Google Analytics vám zobrazil pouze fráze, přes které někdo na váš web již přišel nebo fráze, na které váš web Google již zobrazil. Ale pravděpodobně vám uniká ještě řada zajímavých frází, které na webu ještě nemáte.

Využijeme funkci návrhu klíčových slov z AdWords a Skliku, kterou má Collabim integrovanou. V reportu Klíčová slova kliknete na +Přidat nová klíčová slova a přepnete na Návrh klíčových slov (viz obrázek níže). Zde zadejte po jednom slova, která vás budou zajímat, a získáte návrhy nových slov.

kw-krutis

Nyní máte vybrán zajímavý seznam několika desítek či spíše stovek slov, která pokrývají téma vašeho webu. Tím pro tentokrát vaše práce končí, protože Collabimu bude nějakou dobu trvat, než slova změří.

Zítra se můžete začít věnovat analýze stránek webu. Tedy najít, proč na slova nemáte zajímavé pozice, jaké dopadové stránky si vyhledávače vybraly a jak stránky lépe zoptimalizovat. To vše v dalším článku.

Michal Krutiš

Michal se věnuje SEO 12 let, nyní pracuje jako online marketingový konzultant na volné noze. Spoluzakládal internetovou agenturu H1.cz a pracoval pro desítky klientů.

www.krutis.com