Jak a proč optimalizovat obrázky pro SEO

Spousta článků zabývající se SEO tematikou úplně opomíjí problematiku obrázků. Je to dáno i tím, že Google o svém obrázkovém vyhledávání moc často nemluví a nepíše, data pro obrázky jsou v Google Analytics těžko k nalezení a téměř nikdo se v našich končinách tomuto tématu do hloubky nevěnoval, třeba formou přednášky na některé z mnoha konferencí.

Důležitost obrázků se pro jednotlivé typy webů dozajista liší. Jiný přístup by měl zvolit web advokátní kanceláře, jiný zase e-shop s desetitisíci produkty, kde se dotazovací fráze v obrázcích velmi často nacházejí na začátku nákupního procesu. V tomto článku ukážu, jak pozice obrázků na Google zjistit a jak se jim dá pomoci k lepším pozicím. Continue reading

Collabim vás nově upozorní na nefunkční stránky

Již delší dobu Collabim kontroluje, jestli jsou jednotlivé stránky vašeho webu funkční. Nově na problémové URL upozorňuje e-mailem. Souhrnný e-mail s odhalenými chybami očekávejte každý čtvrtek ráno

Že vám ještě nic nepřišlo? Super zpráva! Žádné chyby jsme nenašli. Raději si však zkonrolujte, jestli máte v nastavení webu zvoleného správného projektového manažera. Právě jemu e-mail posíláme.

Na co všechno tedy Collabim upozorňuje?

 • Stránky, které dříve fungovaly, ale nyní vrací kód 404, 
 • pomalé stránky nebo stránky vracející chybu (kód 503 či jiné “pětistovkové” kódy).

Se kterými URL pracujeme?

Collabim nezná všechny URL vašeho webu. Pracuje pouze se stránkami do 40.pozice v přirozených výsledcích na klíčová slova, která jste do Collabimu uložili. URL můžete ke klíčovému slovu přiřadit i ručně na jeho detailu.

Obr. č. 1: Jak ručně v Collabimu přidat cílovou URL ke klíčovému slovu
Obr. č. 1: Jak ručně v Collabimu přidat cílovou URL ke klíčovému slovu

 

Kdy se funkce hodí?

Když stránka nefunguje, návštěvnost z ní je logicky nulová. Pokud chyba přetrvává delší dobu nebo opakovaně, může způsobit vyřazení stránky z vyhledávání nebo snížení rankingu.

Mimo samotných stránek report obsahuje i všechna klíčová slova, na která se stránky ve vyhledávačích zobrazují. 

print-screen-vypis-1
Obr. č. 2: U problémové stránky najdete i odkaz na všechna klíčová slova, které se k ní vážou.

Co chystáme dál?

V blízké době budeme kontrolovat všechna URL, které přivádí návštěvnost podle Google Analytics. Zvýšíme tak celkový počet kontrolovaných stránek. 

 

Novinky v SEO za květen a červen 2016

Už už to vypadalo na předletní okurkovou sezónu, když na konci června přišly oba hlavní vyhledávače Google i Seznam s novinkami, které zamotaly hlavu i specialistům. Jaké to jsou?

Seznam.cz: Jalapeňo 3.0 bojuje proti webovému spamu

Už několik měsíců pozitivně vnímáme silnější komunikaci fulltextového týmu Seznamu směrem ven, což potvrdil i Linki v nedávném rozhovoru pro Serpo. Odborníci teď napjatě čekají, co avizované změny v reálu přinesou. 21. června 2016 začalo dle oficiálního vyjádření Seznamu postupné nasazování už 3. balíku aktualizací algoritmu zvaného Jalapeňo. Navazuje tak na aktualizace 1.0 (květen 2015) a 2.0 (leden-únor 2016).

Co je cílem Jalapeňa?

Obecně upozadění, nebo ideálně odstranění, obsahově nekvalitních stránek z výsledků fulltextového vyhledávání na Seznamu. První Jalapeňo cílilo především na spamové weby jako takové (obsahové farmy, agregátory PR článků, jednostránkové weby pouze pro AdSense reklamu apod.). Dle vyjádření Seznamu snížilo míru spamu ve výsledcích až o 77 %. Odborníci však přesto očekávali o něco větší zásah, než v reálu nastal.

Druhé Jalapeňo rozšířilo záběr na všechny druhy webového spamu s cílem posílit stránky s unikátním, autorským obsahem. Třetí navázalo v zájmu zkvalitňování výsledků na předních příčkách vyhledávání postihováním tzv. keyword stuffingu.

Co je keyword stuffing?

Přeoptimalizace klíčovými slovy ve webových textech. Jde však o relativní pojem, protože žádná doporučovaná hustota klíčových slov a frází na jedné stránce neexistuje. Přesto takový nepřirozený text snadno poznáte. Prvním signálem bývá neustálé opakování stejných výrazů, nejčastěji v 1. pádě, a nulová informační hodnota pro čtenáře.

Po vypuštění Jalapeňo 3.0 by se měli začít obávat majitelé stránek s podobnými texty:

„Ratanový nábytek je nejlepší ze všech druhů nábytků. Nábytek z ratanu pěkně vypadá a dlouho vydrží. Dodáváme ratanový nábytek na zahradu i do interiéru. Z ratanového nábytku doporučujeme ratanové židle, ratanové stoly a ratanové papasány…“

Upravit by ho mohli třeba takto:

„Proč si pořídit ratanový nábytek? Protože se pěkně vyjímá na zahradě i v bytě, krom občasného otření vlhkým hadříkem nevyžaduje údržbu a díky váze do 10 kg jej snadno kdykoli přemístíte. Všechny ratanové židle, stoly i papasány dovážíme přímo z indonéského ostrova Jáva.“

S podobným informačně hodnotnějším popiskem byste od teď měli zabodovat u obou hlavních vyhledávačů.

Aktuální vývoj

Když porovnáme grafy změn pozic o 30 a více míst z 1. července (tedy zhruba 10 dní od vyhlášení Jalapeňa 3.0.) a 8. července, vidíme, že se na Seznamu skutečně začínají dít změny. Na celkový efekt Jalapeňa si však musíme ještě alespoň 1-2 týdny počkat.

Další zdroje informací k Jalapeňu 3.0:

Google: Změny ve výsledkové stránce vyhledávání i AdWords

Výsledková stránka českého Google se v posledních měsících hodně proměňuje. Na konci února odstranil pravý sloupec placených reklam a naopak jednu pozici přidal nad přirozené výsledky vyhledávání. Můžeme tak jen polemizovat o tom, co nahradí vyprázdněný prostor – jestli přímé výsledky po vzoru zahraničí, či přibydou jiné nabídky.

Změny v šířce popisků pro vyhledávače

Koncem května Google zároveň rozšířil prostor pro výsledky neplaceného vyhledávání. V praxi to znamená možnost psát delší popisky pro vyhledávače – tedy titulky a meta popisky stránek. Rozšíření se týká i AdWords inzerátů nebo map. Na českém Googlu se ještě změna neprojevuje 100% a ani nebyla zatím oficiálně potvrzena.

 • Titulek by místo původních 55-60 znaků mohl mít až 70.
 • Meta popisek z původních 150-155 až 166-170 znaků.

Délku popisků si můžete otestovat například na této stránce.

Seznam ale zatím zůstává u původní šířky, a tak při plném využití „googlího“ počtu znaků může dojít k oříznutí popisků ve výsledcích na Seznamu.

AdWords slučuje hledanosti podobných frází

Zjišťujete si v nástroji Keyword Planner (Plánovač klíčových slov) v Google AdWords objemy vyhledávání slov a frází? Pak zpozorněte. Plánovač klíčových slov totiž začal klastrovat neboli slučovat objemy vyhledávání některých příbuzných slov.

Například hledáte-li „kocka“, „kočka“ s háčkem a bez, Google zatím tento rozdíl v české diakritice nerozliší a ukáže vám přesná data o počtu vyhledávání pro oba výrazy.

Pokud ale hledáte například jednotné vs. množné číslo – „kočka“, „kočky“ – už uvidíte společnou hodnotu objemu vyhledávání, aniž byste věděli, které z těchto slov je ve skutečnosti hledanější.

Prozatímní řešení nabízí Marketing Miner

Mezi online marketingovými odborníky se okamžitě rozhořela debata, jak tuto situaci aspoň částečně kompenzovat. Filip Podstavec nabídl elegantní rychlo-řešení v nástroji Marketing Miner:

 1. Skupinu frází, u nichž chcete zjistit hledanost, nahrajte do Marketing Mineru.
 2. Ten prohledá data o hledanosti z Google (AdWords) a porovná je se Seznamem (Sklik).
 3. Podle Skliku zjistí, že výrazy kočka : kočky lidé hledají zhruba v poměru 1:2 a podle toho rozdělí i údaje o hledanosti z Google.

Toto řešení může najít své skeptiky v otázce, nakolik se podobají poměry hledanosti v obou hlavních vyhledávačích. Ale zatím platí staré dobré „lepší něco než nic“.

Další zdroje ohledně novinek v Google:

SEO studie největších českých e-shopů

V sobotu 1. srpna 2015 jsem měl přednášku na E-shop víkendu. Prezentoval jsem SEO studii, na které jsem předchozí týden pracoval. Tento článek studii ještě podrobněji představí a naleznete v něm nějaké další informace, které v přednášce nezazněli.

2015-jiri-krejcik-eshop-vikend

Jaké e-shopy studie obsahuje?

Téměř všechny e-shopy jsem přebral ze studie Český košík roku. Pár z nich jsem vyřadil, protože mi nepřišly moc zajímavé a některé dokonce ukončily provoz na českém trhu. Naopak jsem zase přidal nějaké mé vytipované obchody a celkem jsem za 4 dny zanalyzoval 116 českých e-shopů. Seznam e-shopů pak naleznete v dokumentu, na který odkazuji na konci článku.

Co všechno mne u e-shopů zajímalo?

 • Hlavní stránka,
 • náhodná kategorie,
 • náhodný produkt,
 • blog,
 • poradny,
 • komentáře,
 • diskuse,
 • obrázky,
 • https,
 • recenze produktů od provozovatelů.

Vždy jsem prošel několik kategorií a produktů, abych se ujistil, že hned první volba nebyla náhoda. Někdy se stalo, že e-shop u jedné kategorie neměl vyplněný meta description, ale u dalších pěti kategorií už vyplněný byl. Takový e-shop jsem si zařadil do škatulky „ano“. Některé internetové obchody docela hezky řeší poradnu a recenzi produktů na blogu. Pokud to tak je, netrval jsem na tom, že musí mít nutně sekci s poradnou a recenzemi. Hledal jsem primárně přínosné a zajímavé stránky zkoumaného e-shopu.

Neřešil jsem použitá klíčová slova (e-shopům jsem nedělal analýzy klíčových slov z důvodu velké časové náročnosti) a délku tagů. Pouze mě zajímal přínos pro návštěvníky a jestli je tag vyplněný. Narazil jsem třeba na e-shop, který měl v popisu kategorie s tričky napsáno „Kupte si tričko, protože trička nosí každý.“ I ostatní kategorie měli podobný popis, proto jsem takový e-shop zařadil do škatulky „ne“. Na něco podobného jsem pak narážel i u dalších e-shopů.

Pojďme se podívat na grafy, které nám přiblíží stav nejzákladnějších meta tagů na nejdůležitějších stránkách v českých e-shopech.

Hlavní stránky e-shopů

Zanalyzoval jsem hlavní stránky všech testovaných obchodů. Titulek hlavních stránek dopadl úplně nejlépe. Všechny e-shopy měly titulek vyplněný. Meta description 81% a H1 nadpis mělo na hlavní stránce 58,6% e-shopů.

hp-title

hp-h1-nadpis

hp-meta-description

Stránky s kategoriemi

U kategorií jsou na tom titulky znovu nejlépe, 98,3% e-shopů mělo titulek vyplněný. Meta description 61,2% a H1 nadpis mělo u kategorií 94% e-shopů. Dále jsem se díval na to, jestli URL obsahuje název kategorie, u 93,1% e-shopů tomu tak bylo. V kategoriích je určitě vhodné mít popis, u více než 50% e-shopu tomu tak bylo. Záleželo ještě na tom, na jakém místě popis je. Nad produkty byl u 39,7% e-shopů a u 12,1% e-shopů se popis zobrazoval pod produkty.

kategorie-titlekategorie-meta-descriptionkategorie-h1-nadpiskategorie-hezke-url  kategorie-prinosny-popis

Produktové stránky

U produktových stránek jsem toho testoval nejvíce. Možná právě ony jsou v e-shopech nejdůležitější, protože zákazníci se tady rozhodují, jestli si dají zboží do košíku. Titulek u produktů měly téměř všechny e-shopy vyplněn, 98,3%. Podobně na tom byl H1 nadpis 95,7%, ale i název produktu v URL – 94,8%. Meta description 65,5%. Dále mne u produktů zajímal vyplněný tag ALT u produktové fotografie, 72,4% e-shopů se tím zabývá. Téměř polovina e-shopů pracuje u svých produktů s komentářemi nebo diskusí.

kategorie-titleprodukty-meta-descriptionprodukty-h1-nadpisprodukty-hezke-urlprodukty-alt-obrazkyprodukty-komentare-diskuse

Další zajímavosti

V poslední části studie jsem zjisil, že 46,6% e-shopů pracuje na recenzích vlastních produktů a 62,1% e-shopů věnuje čas poradně, kde lidem aktivně radí s výběrem produktů. Pro zajímavost jsem zjišťoval,  jestli je e-shop na zabezpečeném protokolu https.

recenze-od-provozovateleporadnahttps

Závěrem

Studie nedopadla špatně. Nicméně, pořád je na některých e-shopech co zlepšovat. Pokud e-shop provozujete nebo spravujete, vyzkoušejte Analýzu stránek v Collabimu, která vám ušetří spoustu času a odhalí nejproblémovější stránky.

Chybí vám ve studii něco důležitého? Přemýšlím o tom, že ji za rok zopakuji.

Podívejte se na seznam testovaných e-shopů – http://bit.ly/seo-studie-eshopu.

Máte zahraniční projekty? Spravujte je také v Collabimu

Collabim umí spravovat i zahraniční projekty. Poslední dobou od vás dostáváme hodně dotazů, jestli lze v Collabimu spravovat slovenské, maďarské, německé nebo španělské projekty. Pojďme se podívat, jaké jazyky a vyhledávače Collabim zná.

collabim-zahranicni-projekty

Výběr jazyka

Při založení nového projektu vyberte jazyk vašeho webu. Později už nepůjde změnit. Vyhledávače se k danému jazyku přiřadí automaticky. V Nastavení webu případně upravte město, ke kterému chcete měřit pozice klíčových slov, protože automaticky je měříme k hlavnímu městu v dané zemi.

Podporované jazyky

Arabic Belarusian Bulgarian Bosnian Catalan Chinese Czech Danish German
Greek English Spanish Estonian Finnish French Hindi Croatian Hungarian
Indonesian Icelandic Italian Hebrew Japanese Korean Lithuanian Latvian Dutch
Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Slovak Slovenian Serbian Swedish
Thai Filipino Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese

Podporované vyhledávače

Google CZ Seznam.cz Google US Google SK Google DE Google PL Google AT
Google CH Google GB Google AU Google FR Google IT Google ES Google RU
Google PT Google BR Google IE Google CA Google GR Google BE Google NL
Google DK Google SI Google HU Google HR Google BA Google RO Google BG
Google TR Google NO Google SE Google FI Google LT Google LV Google EE
Google UA Google BY Google IN Google NZ Google RS Google SK Google MX
Google AE Google IR Google ZA Bing US Bing IT Yahoo! Yahoo! Italia

Kdo v Collabimu spravuje zahraniční weby?h1-logomaternia-logoastratex-logoedb-logo

webnode-logo

Chybí vám v Collabimu nějaký další jazyk nebo vyhledávač? Napište nám do komentářů, fóra nebo na mail info@collabim.com.

Záludnosti při měření pozic v Google, část 2.

V tomto článku sepíši další zkušenosti, které jsem získal s měřením pozic po vydání původního článku Záludnosti při měření pozic v Google.

Personalizace

V předchozím článku jsem psal o možnostech vypnutí personalizace pomocí parametru pws=0. Tento parametr ale Google podle našich zkušeností již nebere v potaz, proto nemá smysl ho používat. Pro testování pozic ve vyhledávačích je nejvhodnější použít anonymní okno prohlížeče.

Geografické umístění hledajícího

Google stále více upravuje výsledky hledání podle lokality uživatele. V malém experimentu otestujeme pomocí nástroje AdPreview výsledky hledání pro klíčové slovo slevy pro Prahu a Brno.

slevy_praha

Obrázek 1: První 4 výsledky klíčového slova slevy při hledání z Prahy

slevy_brno

Obrázek 2: První 4 výsledky klíčového slova slevy při hledání z Brna

Výsledky jsou na první pohled dost rozdílné. Brněnská verze výsledků odkazuje např. na konkrétní podstránky slevomat.cz/brno a zapakatel.cz/cs/brno/. Obsahuje také web brnomat.cz, který v pražských výsledcích na první stránce vůbec není.

Umístění hledajícího ovlivňuje také tzv. Výsledky s adresou provozovny, viz předchozí článek. Hledaný dotaz nemusí nutně obsahovat např. jméno města (papírnictví praha). Výsledky s adresou provozovny se budou lišit i v případě hledání obecného slova papírnictví:

papirnictvi_praha

Obrázek 3: Výsledky s adresou provozovny klíčového slova papírnictví při hledání z Prahy

papirnictvi_brno

Obrázek 4: Výsledky s adresou provozovny klíčového slova papírnictví při hledání z Brna

Jazyk prohlížeče

Google výsledky přizpůsobuje i podle preferovaného jazyka v prohlížeči (HTTP hlavička Accept-Language). Standardní Accept-Language pro české prohlížeče je cs-CZ nebo jen cs. Svůj Accept-Language zjistíte například na stránce whatheaders.com.

Při experimentu jsem opět zkusit vyhledat slovo slevy. Nejdříve jsem v Chrome nastavil Accept-Language na cs-CZ a poté na en-US (volba Angličina, Spojené státy v jazykovém nastavení Chrome).

Výsledky se lišily jen o pár pozic. Konkrétní weby a cílové stránky ve výsledcích byly u obou jazykových nastaveních téměř identické. Zajímavostí byla pouze absence webu 5060.cz (2. stránka) u výsledků vrácených v případě Accept-Language = en-US.

Závěr

Dle mých zkušeností dnes o personalizaci výsledků rozhoduje především geografické umístění hledajícího a velmi omezeně i jazyk prohlížeče (Accept-Language) nebo jazyk rozhraní Google (parametr hl= v URL). Paradoxně si z praxe napamatuji snad žádný příklad, kdy bych narazil na personalizaci výsledků na základě historie mého předchozího hledání. Využívání anonymního okna prohlížeče tedy má smysl, ale osobně myslím, že je dost přeceňované (opravte mě, jestli máte jinou zkušenost).

Pro správné vyhodnocování geograficky personalizovaných výsledků si nově můžete v Collabimu nastavit lokalitu, pro kterou chcete personalizované výsledky analyzovat, viz sekce „Nastavení webu“. Výchozí nastavení pro Google CZ je Praha.

Ano, pokud si nastavíte své umístění na Prahu a jste e-shop z celorepublikovou působností, budou výsledky v Brně trochu jiné. Opět jsme ale u sledování trendů místo absolutních čísel. Pokud váš web ve vyhledávačích kontinuálně roste nebo se propadá, bude téměř jistě růst nebo se propadat shodně v Praze, Brně, Ostravě i Aši i když absolutní pozice se budou lišit.

 

Vytváříme podpůrné mikrostránky

Mikrostránky (microsites nebo také satelitní weby) jsou jednoduché několikastránkové weby, vytvářené pro propagaci jednoho produktu nebo modelové řady. Hezkým příkladem je např. na web morphy-richards-48319.cz.

Proč mikrostránky vytvářet?

 • Malý jednoduchý a web se návštěníkovi lépe používá,
 • vysoká specializace zvyšuje důvěryhodnost webu,
 • ve vyhledávačích se objeví kromě e-shopu i další váš web,
 • na mikrostránkách můžete vyzkoušet i něčisté SEO praktiky (např. odkazová lišta); než vás vyhledávač zabanuje, může mikrostránka vygenerovat zajímavý obrat.

Pro mikrostránku není nutné kupovat doménu 2. řádu. Umistěte ji bez obav na subdoménu některé bezplatné služby (Webnode, Webzdarma atd.). Můžete tak zvýšit dojem nezávislosti a důvěryhodnosti.

Obsah mikrostránek

Věnujte hodně času analýze klíčových slov. Pomůže vám při vytváření textu bohatého na hledaná slova i s návrhem struktury webu. Ověřte hledanost frází typu „[název produktu] cena“, „[název produktu] video“, „[název produktu] recenze“ atd. Pokud jsou tyto fráze hledané, vytvořte pro ně odpovídající vstupní stránky.

Inspirujte se např. povedenou mikrostránkou powerbally.info. Na titulní stránku umístěte 3 až 5 hlavních výhod produktu. Cituji z Powerbally.info:

 • Posilujete a zároveň se bavíte, Vhodný pro rehabilitace – potenciální zájemce si rád koupí produkt, se kterým se bude bavit a zároveň dělá něco pro své zdraví.
 • Překonávání rekordů – využijte lidskou soutěživost k prodeji produktu.

Výhody produktu rozepište na samostatné stránce. Přidejte hezké velké fotky a tematická videa (mohou být i v angličtině). Nezapomeňte na hodnocení zákazníků. Není potřeba si je vymýšlet. K populárním produktům najdete v diskusích spoustu komentářů. Vytvořte stránku s recenzí daného produktu. Odkažte z ní na zajímavé recenze na jiných webech.

Na každou stránku přidejte výraznou výzvu k objednání produktu. Můžete vytvořit i samostatnou stránku „Kde koupit“, na které srovnáte ceny v různých internetových obchodech. Srovnání přidejte samozřejmě pouze v případě, že v něm váš obchod vychází nejlépe (srovnávejte obchody stejné kvality).

Téměř každý populární produkt má své napodobeniny. Přidejte na web proto několik rad na co si dát pozor při nákupu. Návštěvník vám bude vděčný, že nepadl do rukou podvodníka, a rád nakoupí na webu, který mu mikrostránka doporučí.

Jak mikrostránku vytvořit a propagovat?

Technicky zdatnější uživatelé pravděpodobně sáhnou po WordPressu. Pokud s ním ale nemáte žádné zkušenosti, doporučuji vyzkoušet služby jako Webnode. V základní verzi jsou většinou zdarma. Po registraci je můžete začít ihned používat včetně předpřipravených designů. Rozsah funkcí na vytvoření jednoduché mikrostránky bohatě stačí.

Vyměňujte odkazy s jinými kvalitními mikrostránkami a nekonkurenčními e-shopy. Domluvte vzájemnou propagaci s e-shopem, který prodává doplňky k vámi propagovanému produktu (např. batoh vs. ozdoby na batohy, ozdobní plyšáci). Pokud vytváříte více microsites, prolinkujte je mezi sebou.

Zkuste mikrostránku propagovat vytvořením fanouškovské stránky na Facebooku (např. Miluju cvičení s powerballem). Facebook box se seznamem fanoušků přidejte do postranního panelu mikrostránky.

Spusťte zkušební PPC kampaň v AdWords nebo na Facebooku!

Jaké máte zkušenosti s mikrostránkami?

Vyplácí se vašim klientům jejich tvorba? Jakými dalšími způsoby je propagujete? Podělte se v komentářích!

Špehujte konkurenci ve vyhledávačích

Chcete vědět, jak se ve vyhledávačích daří vaší konkurenci? Článek vám pomůže odpovědět na následující otázky:

 • Jaká je známost vaší značky v porovnání s konkurencí?
 • Na která klíčová slova se konkurence soustředí?
 • Z jakých webů a jaké odkazy získávají? Kolik odkazů již získali?

Při srovnání budu používat e-shopy eod.cz, nakupka.cz, mall.cz a elektro-kuchyne.cz.

Známost značky

Nejdříve zkusíme použít Google Insights for Search. U zmíněných e-shopů nástroj bohužel neukáže žádná data (mimo mall.cz). Hodí se tedy jen pro známější značky (příklad).

Můžeme použít také nástroje pro návrh klíčových slov Google AdWords a Sklik:

Elektro kuchyně EOD Nákupka Mall
Hledanost Google 260 880 210 40,500
Hledanost Sklik 406 258 1,855 69,047

Dle zjištěných dat je Mall s přehledem nejznámější. Ostatní e-shopy jsou více méně srovnatelné.

Umístění ve vyhledávačích

Pomocí nástroje Site finder v Collabimu můžeme odhalit klíčová slova, na která má konkurence lepší pozice než náš web. Následující výstup z nástroje ukazuje srovnání pozic mall.cz a elektro-kuchyne.cz. Stejným způsobem můžete srovnat i ostatní konkurenty.

Zpětné odkazy, Majestic SEO

Nástroj MajesticSEO Backlink History se velmi dobře hodí na srovnání počtu zpětných odkazů. O tomto nástroji si více přečtěte v mém starším článku na blogu H1.cz.

Kliknutím na obrázek zobrazíte jeho plnou velikost

Zpětné odkazy, Open Site Explorer

MajesticSEO vám může zobrazit i konkrétní odkazy konkurentů. Za tyto pokročilejší reporty ale budete muset zaplatit. Pokud platit nechcete, vyzkoušejte méně známý Open Site Explorer (OSE). Před jeho využíváním se doporučuji zdarma zaregistrovat, nástroj vám pak zobrazí více výsledků.

Zadáme do OSE web elektro-kuchyne.cz a nástroj nám zobrazí prvních 1 000 odkazů webu. Pokud chceme odkazy analyzovat hlouběji, stáhneme si je do počítače ve formátu CSV.

Ze seznamu odkazů vidíme, že elektro-kuchyne.cz mají odkazy např. z:

 • katalogu firmy.cz,
 • ze všech ostatních webů mateřské skupiny Obchody 24 včetně obsahového webu rady-testy.cz,
 • patičkové odkazy z pilatdlazby.cz,
 • skryté patičkové odkazy z nero-download.cz, prodej-nastroju.cz, supermagnety.cz a dalších.

V OSE si ještě zdarma můžeme projít prvních prvních 20 nejčastějších textů odkazů, které na elektro-kuchyne.cz vedou (záložka Anchor Text Distribution). Z nich se dozvíme, že se správci webu soustředí především na frázi bílé zboží a na web vede mnoho obrázkových odkazů (viz skryté patičkové odkazy výše).

Analýza pomocí OSE nám zabrala 20 minut a zcela zdarma jsme se dozvěděli, že:

 • počet odkazů webu elektro-kuchyne.cz není příliš vysoký (189 odkazujících webů a přes 11 tisíc odkazů),
 • jeho správci očividně kupují nebo vyměňují patičkové zpětné odkazy,
 • mnoho odkazů je skrytých a případný konkurent se tak může pokusit elektro-kuchyne.cz nahlásit Googlu pomocí spam reportu,
 • správci webu se při shánění zpětných odkazů soustředí především na frázi bílé zboží.

Závěr

Kontrolu pomocí výše uvedených nástrojů stačí provádět např. čtvrtletně. Se špehováním konkurence to nepřehánějte. Věnujte svůj čas raději zlepšování vlastních  produktů, služeb a způsobů jejich propagace.

Zvyšte návštěvnost z vyhledávačů optimalizací výsledků hledání

SEO konzultanti se každý den honí za získáním nejlepších pozic na nejhledanější klíčová slova. Většina z nich ale opomíjí fakt, že samotná vysoká pozice neznamená dobrou návštěvnost z vyhledávače. Pro následující příklad jsem hledal pánská horská kola v Googlu:

Uvedený výsledek se aktuálně nachází na velmi dobré 5. pozici. Téměř jistě na něj ale bude klikat jen velmi malé procento hledajících:

 • Hledaná fráze pánská horská kola není uvedena v titulku. Není v něm dokonce ani obecnější fráze horská kola. Všechny ostatní výsledky hledání frázi horská kola v titulku obsahují. Hledající ji očekává, takže náš výsledek s velkou pravděpodobností přeskočí.
 • Text ve výňatku (= černý text mezi titulkem a odkazem) také není vůbec zajímavý. Neobsahuje hledanou frázi v prvním pádě ani call to action.

Nyní víme, co je špatně. Jak ale dosáhnout toho, aby náš výsledek ve vyhledávači vypadal lépe a klikalo na něj více hledajících?

Jak vyhledávače tvoří výňatky

Titulek

 • Titulek vyhledávače získávají z obsahu HTML značky <title> cílové stránky.
 • Google zobrazuje v titulku výsledku až 70 znaků včetně mezer.
 • Pokud je titulek delší než 70 znaků, Google zobrazí co nejvíce celých slov a za oříznutí přidá tři tečky (…).

Výňatek

 • Výňatek vyhledávače tvoří ze samotného textového obsahu cílové stránky nebo z meta description.
 • Maximální délka je u Googlu 156 znaků včetně mezer. Delší výňatky jsou zkráceny a doplněny třemi tečkami (…).
 • Google ve výňatku občas zobrazuje i další informace (např. datum publikování stránky). V těchto případech je maximální délka vašeho výňatku 139 znaků.
 • Pokud cílová stránka obsahuje meta description popisek a ten obsahuje hledanou frázi, Google jej zobrazí jako výňatek. Nemusí jít navíc o přesnou shodu, viz níže.

Meta description cílové stránky na Heuréce:

Rozšířené výňatky

U dotazů týkajících se mimo jiné recenzí, osob, firem nebo událostí Google zobrazuje tzv. rozšířený výňatek (rich snippet – viz níže). Více informací hledejte v nápovědě pro webmastery.

Kontrolujeme text našich výsledků v Googlu

Nejprve musíme identifikovat výsledky s nevhodným textem. Můžete zadávat jednotlivá slova do Googlu, hledat váš web a podobu výsledků kontrolovat ručně. Collabim vám umožní zobrazit všechny výsledky pohromadě a rychle odhalit ty, které je nutné vylepšit.

K přehledu všech výsledků se dostanete kliknutím na odkaz all snippets na detailu libovolného klíčového slova v Collabimu.

Jak zlepšit text výsledků (checklist)?

Titulek

 1. Obsahuje titulek klíčové slovo, které je pro stránku nejdůležitější?
  Např. batohy pro batohy.heureka.cz. Vyhledávač klíčové slovo z dotazu ve výsledcích vytuční a hledající na něj pravděpodobněji klikne.
 2. Je titulek kratší než 70 znaků?
  Pokud není, nezobrací se ve výsledcích celý.
 3. Dává titulek smysl? Není jen výčtem klíčových slov?
  Titulek BATOHY SHOP, BAGMASTER, TOPGAL, LOAP, HUSKY raději nepouživejte.
 4. Obsahuje (ideálně na konci) název webu?
  Např: Batohy | Topgal.cz.

Výňatek

 1. Obsahuje cílová stránka smysluplný text v meta description?
  Některé stránky obsahují v meta desctription opět jen výčet klíčových slov nebo nesouvisející slova. Meta description není nutné psát pro každou stránku ručně (i když je to nejlepší). Můžete jej generovat pomocí dosazení slov do šablony, jako to dělá třeba Heuréka:

 2. Pokud ano, je text v meta description kratší než 139 znaků?
  V opačném případě nebude váš text ve výsledcích Googlu zobrazen celý .
 3. Obsahuje nejdůležitější klíčová slova pro danou cílovou stránku?
  Pokud ne, Google text z meta description ve svých výsledcích nepoužije a místo toho vytvoří výňatek automaticky z ostatního textu stránky.
 4. Je text výňatku čtivý? Obsahuje výzvu k akci (call to action)?
  Výzva k akci může zvýšit pravděpodobnost, že lidé na váš výsledek kliknou.

Zkontroluje své výsledky ve vyhledávačích pomocí Collabimu!

Máte dobré pozice ve vyhledávačích na mnoho konkurenčních slov? A chodí z těchto slov na web skutečně odpovídající počet návštěvníků? Zkontrolujete své výsledky pomocí Collabimu, určitě vás napadnou mnohá zlepšení.

Na konkrétní dotazy k optimalizaci textů pro výsledky rád odpovím v komentářích.