Collabim index a teoretická návštěvnost

Collabim vždy byl primárně nástroj na měření pozic klíčových slov a linkbuilding. V posledních letech se z něj však stává nástroj pro komplexní marketing – jak to ostatně bylo zamýšleno od samotného počátku nástroje. Nyní se s dovolením vrátím na začátek a dovolím si položit otázku, víte vlastně co znamená zkratka Collabim? Ne?

Collabim = Collab – i – m = Collaboration on internet marketing

Nevěděli jste to? Nemusíte se stydět – já sám před rokem ještě také ne 😀

Ale zpět k tématu, rozhodli jsme se posunout nástroj zase o něco dál ve smyslu, že už nebudeme pouze reportovat zhoršení/zlepšení pozice na klíčovém slovu. On je vlastně v důsledku nepodstatný samotný pokles/vzrůst (ostatně jak už bylo několikrát řečeno Jirkou Koutným v několika článcích), ale jde o to, co to pro web/návštěvnost vlastně znamená.

Jistě bude mít jiný dopad pokles slova s hledaností 10 za měsíc a jiný 100 000 za měsíc.  A proto jsme vymysleli

Collabim index

Co to vlastně je?
Collabim index je relativní hodnota vyjadřující pokles či vzrůst teoretické návštěvnosti na vzorku aktuálně měřených slov – respektující jejich posun proti předchozímu měření – za daný den.

A jako ho počítáme? Poměrně jednoduše – stejně jako mnozí z vás, kteří tuto metriku doteď počítali v excelech ručně:

 • vezmeme všechna slova změřená v daný den (bez ohledu na frekvenci měření)
 • vypočítáme jakou teoretickou návštěvnost měla při předchozím měření (u denního slova včera, u 14ti denního před 14ti dny)
 • vypočítáme jakou teoretickou návštěvnost má dnes
 • odečteme hodnoty a pošleme je proti teoretické návštěvnosti z předchozího měření
 • a máme relativní vyjádření ztráty/zisku teoretické návštěvnosti

Teď si určitě říkáte, jak počítáme tu návštěvnost – stejně jako vy, tedy přes hledanost slova v daném měsíci a CTR dané pozice. Zde je ale problém, neboť u projektů samozřejmě nemáme CTR pro každé klíčové slovo v projektu, které bychom brali z Google Search Console.

Udělali jsme si tedy domácí úkol a agregovali mnoho zejména zahraničních dat, abychom dali dohromady tabulku obecných CTR na pozice 1-60. Vyšel nám tento fešný graf:

Kompletní dataset ke stažení

Aby naše domněnka byla alespoň trochu podložena daty, zkusili jsme si z dat zákazníků, kteří mají napojenu Google Search Console udělat obrázek, jak to reálně vypadá ve skutečnosti. Jak jsme byli překvapeni, jak blízko je náš odhad u některých pozic realitě:

Collabim odhad Reálná data z GSC
Pozice Google [%] Pozice CTR [%]
1 30 1 25.043105028182854
2 17 2 16.348200654478166
3 11 3 11.155105840530199
4 6 4 8.415422761716382
5 5 5 6.71842796967828
6 4,5 6 5.529467113499516
7 4 7 4.697702719526123
8 3,5 8 4.014622485047228

Data z GSC jsou založena vždy na minimálně 10 000 slovech pro danou pozici. Na nižších pozicích již nemáme k dispozici tak velkorysý vzorek a nelze je tedy považovat za smědodatná.

A ano, víme, že hraje velkou roli brandovost, typ klíčového slova apod. Nicméně výsledkem našeho počítání je stejně relativní číslo, které nemá ukazovat konkrétní data, ale opět na trend. Čili i když v průběhu výpočtu známe čísla zisku či ztráty návštěvnosti, nebudeme je ukazovat – nechceme v některých případech rozpoutat zbytečnou paniku. Neboť se vlastně nic nemění, weby se propadaly a stoupaly vždy, na tom nic neměníme. Pouze jsme našli způsob, jak tento efekt matematicky popsat a hlavně jak včas upozornit naše zákazníky, že se s webem může něco dít.

A co na to bráška z desátého kolena Seznam?

K tomu bohužel nemáme prakticky žádná data a i když z praxe velmi často slyšíme, že si Seznam podráží nohy a výsledky CTR na pozice jsou mnohem horší vlivem rozptylování uživatele spoustou zajímavostí v SERPu, my mu věříme. A tak jsme mu přisoudili stejná CTR jako u Google.

5 thoughts on “Collabim index a teoretická návštěvnost

 1. Díky za objasnění tohoto indexu, který sem kvitoval při jeho objevu.
  A) Měl sem však za to, že se mi index zobrazoval v přehledu konkrétního projektu – nyní jej nevidím (pouze číslo v hlavním přehledu všech projektů).
  B) Nerozumím, za jaké obodbí je toto číslo vypočteno, jestli dohromady se mísí denní měření a 14 denní vůči předchozímu dni (což by mi nedávalo smysl, protože bych neviděl trendovost).

  Díky,
  Tomáš

 2. Díky za otázky!
  A) ano, zatím jsme ho stáhli, dokud jsme v betaverzi -> prováděli jsme vícero testů ve výpčtech, takže graf ukazoval nesmysly. Nyní je již však cca 20 dní výpočet stabilní, brzy tam tedy graf opět vrátíme
  B) je to vždy na základě změn slov za daný den, tedy u jednodenních se porovnává hodnota dnes a včera, v případě 14ti denních hodnota dnes a před 14ti dny, nejlépe to tak reflektuje dopad všech změn v daný den

 3. Dobrý den,

  děkuji za vysvětlení pojmu. Chtěl bych poprosit, jestli je možné přidat i jak ten index v realitě vypadá. Případně kdy bychom už měli být nervozní z toho co vidíme. 🙂

  Konkrétně u nás to vypadá jako akciový index. Jeden den – 8, příští +6, další +4, potom -0,8 a následuje zase nad nulou…

  Hezký pátek,
  M.

 4. Dobrý den,
  moc děkuji za výbornou otázku, úplně mi to v tom zápalu vypadlo 😀 Collabim index může nabývat hodnoty od -100% do teoreticky nekonečna %. Je to proto, že více než celou poředchozí návštěvnost ztratit nemůžete, kdežto získát můžete i tisícinásobek předchozí návštěvnosti. Obecně ale velmi velmi velmi záleží na kvalitě klíčových slov, které v projektu máte nasazené. Tedy pokud je v profilu například 10 slov s hledaností kolem 10 měsíčně a navíc nemají v rámci projektu pozice v TOPu, pak když se podíváte na křivku CTR, tak můžete mít vlastně souhrnnou návštěvnost i pod 1 měsíčně, tzn. výkyv o 0,4 návštěvy měsíčně již vytvoří změnu o 40%. Proto velmi doporučujeme naplnit projekt co nejvíce relevantními slovy s co nejvyšší hledaností, ostatně to co je celý základ SEO optimalizace -> zaměřit se právě na tato slova (samozřejmě s ohledem na ekonomiku a návratnost investice).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posílejte mi emailem nové komentáře k tomuto článku.