Máte větší Market share než konkurence?

Rozhodnete se pro svůj web řešit SEO. První věc, kterou byste měli udělat ideálně ještě před spuštěním webu je analýza klíčových slov. Nejlepší článek k tématu napsal před pár lety Marek ProkopJak se dělá a k čemu slouží klasifikační analýza klíčových slov„. Pokračujete vytvořením struktury webu, obsahovou strategií, linkbuildingem a dalšími kroky, které vám přivedou nové návštěvníky. Udělali jste všechny tyto činnosti lépe než konkurence? Pojďme to zjistit.

Znáte konkurenci?

Collabim má sekci Konkurence, kde lze sledovat konkurenční weby na sledovaná klíčová slova. Avšak víte, kdo je vaše skutečná konkurence? S kým se nejčasteji setkáváte ve výsledcích hledání na klíčová slova z vaší analýzy? Konkurenční weby lze zadat ručně nebo si můžete nechat poradit v sekci Navrhovaní konkurenti, která vám pomůže identifikovat konkurenční weby, které vás obklopují ve výsledcích vyhledávání.

collabim-navrhovani-konkurenti

Až začnete své konkurenty sledovat, za pár dní budete mít k dispozici graf Market share s daty za delší období.

Ukáže vám procentuální podíl umístění vámi sledovaných klíčových slov a konkurentů na první stránce ve vyhledávání na Seznamu a Google. Pomůže vám snadno porovnat, jaký máte podíl ve vašem oboru ve vyhledávačích, což může být vodítko pro plánování další SEO strategie.

marketshare-collabim-google

marketshare-collabim-seznam

Na prvním screenshotu vidíte Market share pro Google CZ a druhý pro Seznam.cz. Na naše sledovaná slova má na první stránce vyhledávání (pro Google CZ) nejlepší Market share cs.wikipedia.org (20,56%), druhý je collabim.cz (19,64%) a třetí robertnemec.com (15,42%).

Market share zobrazíte i pro určitou skupinu klíčových slov. Stačí, když budete klíčová slova štítkovat a zařazovat si je do ruzných skupin. Třeba: produkty, kategorie, brand, město, apod.. Doporučuji projít články se štítky a vycházet přitom z analýzy klíčových slov, kterou jsem zmínil na začátku.

Zaujal vás graf Market share?

12 thoughts on “Máte větší Market share než konkurence?

 1. Pavle a Zdeňku, to, co zde předvádíte, to je moderní linkbuilding?

  Pro tým Collabimu posílám pochvalu. Je super, že nasbíraná data prezentujete stále novými způsoby.

 2. Já tady diskutuju, konkrétně reaguju na Collabim a jeho zbytečně nečeské formulace. Protože čeština je přeci krásná.

 3. Pánové, nechtěli byste raději diskutovat, co ta data říkají, a zda je tento zvolený přístup vhodný? Zdá se mi, že právě až podnadpis dostatečně popisuje význam té metriky – podíl výskytů na první stránce vyhledávání. Tedy jen frekvenci, že z 1000 sledovaných slov je doména H1.cz na první stránce výsledků v Google v případě 112 slov, u Wiki v případě 206 slov atd. Ostatní stránky se neřeší, jakož se neřeší ani pozice na té první stránce. Pro viditelnost značky fajn, pro řízení výkonnosti slabé. Být vidět na klíčové slovo, které nikdo nevyhledává, moc hodnotu nemá a nevadí, že se tam potkávám se všemi konkurenty.

  Samozřejmě, že je to skvělý počin od Collabimu (oběma Jirkům je třeba tleskat). Akorát bych to vnímal jako první malý krůček k tomu, co bych správně očekával od ukazatele Market share v rámci přirozeného vyhledávání tak, aby byl pro klienty maximálně užitečný. Abych jen nekritizoval, uvedu, jak konkrétně jsem kdysi v Dobrém webu navazoval na Collabim: k těmto datům jsem připojil odhady, jakou míru prokliku mohou mít tato různá klíčová slova podle své pozice (s předpokladem násobně jiné proklikovosti na první a desáté pozici; lze modelovat i různé míry prokliku pro různé typy klíčových slov – navigačních, transakčních, informačních atd.) a jak jsou za určité časové období vyhledávána -> a ejhle, získal se odhad počtu návštěv svůj i konkurence. I když tento odhad lítal o velké řády při srovnávání s vlastními daty, poukazoval velmi dobře na strukturu získávané návštěvnosti sebe i konkurence a odhaloval slabá místa, kde konkurence nejspíše více těží návštěvnost z konkrétních klíčových slov či jejich skupinek.

  Pavle, neměl by se Collabim přejmenovat na českou variantu Spoluprácim nebo při luštění posledních dvou písmenek spíše Spoluprácjsem? 🙂

 4. Pavle, já jsem svůj komentář, resp. nápad na vylepšení k této funkci poslal do Collabimu mailem, jako to dělám obvykle (a ledasco už zakomponovali).

 5. Tak tohle je něco, co jsem před lety (2013) navrhnul, Filip Podstavec doladil a následně jsme v H1.cz implementovali jako reporting pro cestovní weby Fischera. Takže mě to smysl dává a přijde mi to super. Jsem rád, že moje nápady napadají i jiné lidi, kteří je realizují pro ostatní.
  Funkce mi přijde dobrá a vkontextu SEO se podíl na trhu ve srovnání s konkurencí asi jinak počítat nedá.

 6. Jinak Pavle, nejsem fanatickým zastáncem češtiny tam, kde to smysl nedává. Jsou slova, kde dobrý překlad neexistuje. ale jsou slova, kde ano a pak nevidím důvod, proč je nepoužívat.

 7. Díky všem za zpětnou vazbu. Nápady na vylepšení jsem přidal do našeho vývojového plánu.

  Pavle, pokusím se příště překlad zlepšit, abys byl spokojený :-).

 8. @Pavel Jašek: „Být vidět na klíčové slovo, které nikdo nevyhledává, moc hodnotu nemá a nevadí, že se tam potkávám se všemi konkurenty.“

  Toto lze vyřešit tak, že si důležitá klíčová slova označíte štítkem a graf market share si zobrazíte pouze pro ten daný štítek. Pak do grafu nebudou vstupovat slova s nízkou hledaností.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posílejte mi emailem nové komentáře k tomuto článku.