Zvyšte návštěvnost z vyhledávačů optimalizací výsledků hledání

SEO konzultanti se každý den honí za získáním nejlepších pozic na nejhledanější klíčová slova. Většina z nich ale opomíjí fakt, že samotná vysoká pozice neznamená dobrou návštěvnost z vyhledávače. Pro následující příklad jsem hledal pánská horská kola v Googlu:

Uvedený výsledek se aktuálně nachází na velmi dobré 5. pozici. Téměř jistě na něj ale bude klikat jen velmi malé procento hledajících:

 • Hledaná fráze pánská horská kola není uvedena v titulku. Není v něm dokonce ani obecnější fráze horská kola. Všechny ostatní výsledky hledání frázi horská kola v titulku obsahují. Hledající ji očekává, takže náš výsledek s velkou pravděpodobností přeskočí.
 • Text ve výňatku (= černý text mezi titulkem a odkazem) také není vůbec zajímavý. Neobsahuje hledanou frázi v prvním pádě ani call to action.

Nyní víme, co je špatně. Jak ale dosáhnout toho, aby náš výsledek ve vyhledávači vypadal lépe a klikalo na něj více hledajících?

Jak vyhledávače tvoří výňatky

Titulek

 • Titulek vyhledávače získávají z obsahu HTML značky <title> cílové stránky.
 • Google zobrazuje v titulku výsledku až 70 znaků včetně mezer.
 • Pokud je titulek delší než 70 znaků, Google zobrazí co nejvíce celých slov a za oříznutí přidá tři tečky (…).

Výňatek

 • Výňatek vyhledávače tvoří ze samotného textového obsahu cílové stránky nebo z meta description.
 • Maximální délka je u Googlu 156 znaků včetně mezer. Delší výňatky jsou zkráceny a doplněny třemi tečkami (…).
 • Google ve výňatku občas zobrazuje i další informace (např. datum publikování stránky). V těchto případech je maximální délka vašeho výňatku 139 znaků.
 • Pokud cílová stránka obsahuje meta description popisek a ten obsahuje hledanou frázi, Google jej zobrazí jako výňatek. Nemusí jít navíc o přesnou shodu, viz níže.

Meta description cílové stránky na Heuréce:

Rozšířené výňatky

U dotazů týkajících se mimo jiné recenzí, osob, firem nebo událostí Google zobrazuje tzv. rozšířený výňatek (rich snippet – viz níže). Více informací hledejte v nápovědě pro webmastery.

Kontrolujeme text našich výsledků v Googlu

Nejprve musíme identifikovat výsledky s nevhodným textem. Můžete zadávat jednotlivá slova do Googlu, hledat váš web a podobu výsledků kontrolovat ručně. Collabim vám umožní zobrazit všechny výsledky pohromadě a rychle odhalit ty, které je nutné vylepšit.

K přehledu všech výsledků se dostanete kliknutím na odkaz all snippets na detailu libovolného klíčového slova v Collabimu.

Jak zlepšit text výsledků (checklist)?

Titulek

 1. Obsahuje titulek klíčové slovo, které je pro stránku nejdůležitější?
  Např. batohy pro batohy.heureka.cz. Vyhledávač klíčové slovo z dotazu ve výsledcích vytuční a hledající na něj pravděpodobněji klikne.
 2. Je titulek kratší než 70 znaků?
  Pokud není, nezobrací se ve výsledcích celý.
 3. Dává titulek smysl? Není jen výčtem klíčových slov?
  Titulek BATOHY SHOP, BAGMASTER, TOPGAL, LOAP, HUSKY raději nepouživejte.
 4. Obsahuje (ideálně na konci) název webu?
  Např: Batohy | Topgal.cz.

Výňatek

 1. Obsahuje cílová stránka smysluplný text v meta description?
  Některé stránky obsahují v meta desctription opět jen výčet klíčových slov nebo nesouvisející slova. Meta description není nutné psát pro každou stránku ručně (i když je to nejlepší). Můžete jej generovat pomocí dosazení slov do šablony, jako to dělá třeba Heuréka:

 2. Pokud ano, je text v meta description kratší než 139 znaků?
  V opačném případě nebude váš text ve výsledcích Googlu zobrazen celý .
 3. Obsahuje nejdůležitější klíčová slova pro danou cílovou stránku?
  Pokud ne, Google text z meta description ve svých výsledcích nepoužije a místo toho vytvoří výňatek automaticky z ostatního textu stránky.
 4. Je text výňatku čtivý? Obsahuje výzvu k akci (call to action)?
  Výzva k akci může zvýšit pravděpodobnost, že lidé na váš výsledek kliknou.

Zkontroluje své výsledky ve vyhledávačích pomocí Collabimu!

Máte dobré pozice ve vyhledávačích na mnoho konkurenčních slov? A chodí z těchto slov na web skutečně odpovídající počet návštěvníků? Zkontrolujete své výsledky pomocí Collabimu, určitě vás napadnou mnohá zlepšení.

Na konkrétní dotazy k optimalizaci textů pro výsledky rád odpovím v komentářích.

18 thoughts on “Zvyšte návštěvnost z vyhledávačů optimalizací výsledků hledání

 1. Díky, Jirko. Jen otázka: U Google je logika sestavování snippets patrná, ale nějaké vysvětlení u Seznam.cz? Vidím, že např.

  1)
  Seznam použije první řádek snippetu ze začátku description stránky (asi 90 znaků) a druhý řádek z textu stránky. Výsledek je pak pochopitelně jen málo smysluplný.

  2)
  Seznam použije místo description (které obsahuje klíčové slovo) absolutně nesmyslný kus textu ze stránky, který NEOBSAHUJE klíčové slovo. O pár znaků dál ve stránce je odstavec, který obsahuje klíčové slovo, ale tento řetězec použitý není.

  Díky. P.

 2. Díky za komentář, Petře.

  > Seznam použije první řádek snippetu ze začátku description stránky (asi 90 znaků) a druhý řádek z textu stránky. Výsledek je pak pochopitelně jen málo smysluplný.

  Můžete uvést příklad? Tohle mi nepřijde moc pravděpodobné.

  > Seznam použije místo description (které obsahuje klíčové slovo) absolutně nesmyslný kus textu ze stránky, který NEOBSAHUJE klíčové slovo. O pár znaků dál ve stránce je odstavec, který obsahuje klíčové slovo, ale tento řetězec použitý není.

  Stát se to asi může, ale já mám zkušenost, že výňatek vždy obsahuje hledanou frázi.

  Když třeba hledám LCD televize http://search.seznam.cz/?q=LCD+televize tak je výňatek „Tenká LCD televize s LED podsvícením a technologií 100 Hz pro fanoušky sportovních přenosů“ vybraný z prostředka stránky. Logicky by spíš měl udělat výňatek z hlavního popisku pod nadpisem.

  Co vím, tak Seznam dříve hledal do výňatku primárně text kolem nadpisů. Nevím ale, jestli je to ještě aktuální. Na ten mall.cz by to docela sedělo.

 3. Díky, Jirko.
  Měl bych jen jeden dotaz, proč by title měl obsahovat (ideálně na konci) název webu? Např: Batohy | Topgal.cz.

  Myslel jsem, že zhlediska SEO je lepší mít krátké titulky které jsou optimalizovány pro danou stránku (kategorie) čili nejvíce hledatelné keyword pro tu stránku.

  Někde jsem dokonce četl, že čím více slov titulek obsahuje tím se snižuje váha jednotlivých slov v titulku. Čili i to keyword na které cílím SEO.

  Díky M.

 4. > Měl bych jen jeden dotaz, proč by title měl obsahovat (ideálně na konci) název webu?

  Pokud chcete budovat alespoň trochu svou značku, určitě název webu do titulku dejte. Bude pak vidět ve výsledcích vyhledávače a uživatel si řekne: „Aha, na Motorky123.cz už jsem nakupoval a bylo to fajn“ a klikne na vás.

  Dalším důvodem je lepší orientace v prohlížeči při práci s více záložkami (titulek stránky včetně názvu obchodu se zobrazí jako název záložky).

  Firmy se silným brandem dávají brand dokonce na začátek titulku, protože jejich brand uživatelé znají a věří mu. Viz třeba titulky stránek http://www.h1.cz/fol/2004/co-je-linkbuilding nebo http://www.o2.cz/corporate/#_il=sgmt-corporate

  Pokud ale děláte nějakou microsite, můžete teoreticky název webu z titulku vypustit. Přidáte tak více bodů SEO, ale snížíte použitelnost webu.

 5. Pokud vím, tak Seznam bere popisky celkem náhodně, obvykle se snaží najít něco co nejvýše v HTML kódu, ale neplatí to vždy. Také se mi stalo, že popisky se celkem často měnily.

  Ještě bych se v článku (nebo i dalším) zmínil o Rich snippet, které mohou být dobré právě pro zvýšení míry prokliku.

 6. Ahoj,
  přidávám odkaz na blog Seznamu, kde můžete najít nějaké informace o tvoření nových snippetů na Seznamu [http://fulltext.sblog.cz/2012/05/25/snippety-nove-popisky-vysledku/]

 7. Neporozumel som rozdielu, kedy sa snippet zobrazí v dĺžke 156 znakov a kedy 139 znakov. Pri vyhľadávaní v smartfóne (používam Opera mini) je snippet ešte kratší ako pri vyhľadávaní na pc.

 8. Také by mě zajímalo jak je to s délkou titulku jestli s více slovy se snižuje váha jednotlivých výrazů.

 9. Tome, když jako základ vezmete to, že neoptimalizujete web, ale každou jednotlivou stránku, tak dostanete odpověď nejen na tuto otázku…

 10. Hezký článek, jen u té Heureky v description bych nedával klíčová slova k sobě: Vypadá to divně…“vybírat“, „vybírejte“,“Kompasy a buzoly“, jako by to psal stroj na SEO 🙂

  „Heureka.cz vám poradí jak vybírat Kompasy a buzoly. Vybírejte si Kompasy a buzoly podle parametrů a srovnávejte ceny z internetových obchodů na Heurece.“

 11. Ono v podstate s tými snippetmi je to ešte o niečo komplikovanejšie. 156 znakov pre výňatok nie je celkom presný. Rovnako ako 70 pre titulok. Niektoré titulky a výňatky mi Google usekol, aj keď by sa podľa počtu znakov mali zobraziť celé.

  Všetky výpisy v SERPe majú šírku 512px. Vzhľadom na defaultne používaný font Arial, pochopiteľne, nie je „pixelová“ dĺžka textu rovnaká. Stačí to na 95% prípadov. Na zvyšných 5% je tu pre perfekcionistov tento nástroj:

  http://www.portent.com/serp-preview-tool

  Aké sú vaše skúsenosti? Predpokladám, že už ste na tento problém niekedy narazili.

  Pekný deň

 12. Nemyslíte, že se ten název webu přidaný do title může stát v budoucnosti terčem nějaké penalizace? V případě velkých e-hopů to tam stejně přidává script a nějakou extra cennou informaci to nenese…

 13. Kryštofe, nemyslím si že by název v TITLE byl terčem penalizace.

  Ano, některá e-shopová řešení a redakční systémy jej přidávají automaticky a nelze zrušit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posílejte mi emailem nové komentáře k tomuto článku.