Ján Januška: Snažím se seznámit s každým členem týmu svého klienta

janjanuska-bigAhoj Janko, v současné době působíš na Slovensku a z mého pohledu jsi nejaktivnější slovenský SEO konzultant. Píšeš magazín a jsi aktivní na Twitteru. Máš v okolí svého bydliště nějaké kolegy, se kterými se pravidelně setkáváš?

Našťastie to nie je celkom tak, inak by bola slovenská komunita až extrémne pasívna :). Aktívni sú viacerí ľudia zo SEO agentúr. Páči sa mi napr. osveta, ktorú robia páni z PizzaSEO. O zaujímavých novinkách či postupoch diskutujeme na Facebooku, v skupine SEO Geeks Slovakia. No je fakt, že oproti ČR máme veľa čo doháňať. S českými SEO špecialistami sa aj častejšie stretávam, lepšie sa poznáme. Niekoľko rokov som pracoval v Prahe.

Kdy poprvé jsi pojem SEO zaslechl a odkdy pracuješ na klientských projektech?

Pred cca deviatimi rokmi som chcel získať 1. pozície s osobným webom. Tak som s kľúčovými slovami, ktoré mi prišli sympatické, vytapetoval pozadie webu. Návštevníkom to nevadilo, boli zobrazené bielym písmom na bielom pozadí. Na Google to očividne zapôsobilo. Dostal som ban. Vtedy som so SEO nechcel mať nič spoločné. Začal som sa oň zaujímať o pár rokov neskôr.

Přes dva roky jsi pracoval v agentuře H1.cz. Co jsi dělal předtím a proč jsi z agentury odešel?

Najskôr som robil všetko okolo tvorby webov, od programovania po grafiku. Postupne som inklinoval k prístupnosti a hlavne ku SEO. Keď som sa presťahoval do Prahy, prial som si pracovať v tíme H1čky, Ataxa alebo Dobrého Webu. S Ataxom to vyšlo. Netrvalo dlho a spojili sme sa aj s H1.cz. Bolo to perfektné obdobie. Dôvody odchodu by som nerád rozoberal. No keď som sa ráno prestal tešiť do práce, vedel som, že potrebujem zmenu.

Na svém webu máš reference pouze slovenských projektů. Českým projektům své SEO služby neposkytuješ? Setkáváš se s klienty osobně?

Áno poskytujem, i keď väčšinu klientov mám zo Slovenska. Ak pracujem s klientom dlhodobo,  prvé osobné stretnutie je veľmi dôležité. A až tak nezáleží, či je z Prahy alebo z Košíc. Postupne sa snažím zoznámiť s každým členom tímu, ktorý môže výraznejšie ovplyvniť SEO. Ďalšia komunikácia je potom otvorenejšia.

To je skvělé. Jak často se Ti podaří lidi na straně klienta přesvědčit, že jejich zapojení do některých SEO aktivit je důležité?

Ak ľuďom rozprávam o ich prínose pre SEO, nezvyknú mi to rozporovať. Skôr bývajú polichotení, keďže ich práca naberie na dôležitosti. S ochotou robiť zmeny to už býva zložitejšie.

Obvykle čím viac požiadaviek, tým viac klesá ochota splniť ich. Spočiatku stačí, ak si každý uvedomí ako môže SEO podporiť. A túto znalosť využíva aspoň tak, aby to nezabralo čas naviac. Napríklad pri publikovaní obsahu na externý web, je z hľadiska link buildingu najdôležitejšie získať spätný odkaz. Na akú stránku má viesť a aký má mať text sú už detaily, ktoré doladíme postupne.

Pracuješ raději na větších nebo menších projektech? A proč?

Ťažko povedať. Každý typ má niečo do seba. Kľúčové je pre mňa to, akí ľudia za projektom stoja. Ak je to menší projekt, mala by to byť srdcovka. Tj. firma zo zaujímavého odvetvia a so zapáleným majiteľom, ktorý je ochotný pristúpiť na zmeny.

Väčšinu času pracujem na väčších projektoch, kde som súčasťou širšieho tímu. Tam je pre mňa zásadné fungovanie tímu ako celku a schopnosti projektového manažéra. Je radosť pracovať s ľuďmi, ktorí prekážky riešia a nevyhovárajú sa na ne. Potom ide aj SEO od ruky.

Můžeš teď aktuálně říct, že pracuješ jen s lidmi, kteří překážky řeší?

Áno, aktuálne je to tak a som za to nesmierne rád. Ešte prednedávnom tomu tak úplne nebolo. Mám jednu negatívnu skúsenosť, ktorá ma stála veľa zbytočného času a energie. Nutné zmeny sa mi nedarilo presadzovať bez množstva pripomienkovaní a nutnosti neustálych návrhov kompromisných riešení, pretože “takto to nejde”. Stále som si vravel, že nevyhnutné zmeny nejak zrealizujeme. Nepripúšťal som si opak. Bola to chyba.

Co říkáš na aktualizaci Mobilegeddon od Google. Vidíš u slovenských webů nějaké zlepšení mobil friendly webů v mobilním vyhledávání oproti klasickému vyhledávání?

Google zlepšuje vyhľadávanie z mobilov dlhodobo. Bolo len otázkou času, kedy pristúpi aj k znevýhodneniu webov so zlou použiteľnosťou.

Viac ako samotná aktualizácia ma zaujalo, ako na jej oznámenie viacerí reagovali. Návštevnosť zo smartphonov či tabletov dovtedy neriešili a nemalé percento návštevníkov takpovediac vyhadzovali do koša. Ale keď Google pohrozil, že im túto “zbytočnú” návštevnosť odstrihne, začali to riešiť. To, že dlho ignorovali príležitosť ako z mobilnej návštevnosti vyťažiť viac, im neprekážalo toľko, ako riziko straty zriedka konvertujúcich návštev.

Na mnou spravovaných  weboch som viditeľné zmeny návštevnosti nespozoroval. Optimalizovaným nenarástla a tým neprispôsobeným zasa nepoklesla.

Děláš z toho tedy takový závěr, že nemá cenu odděleně měřit pozice v mobilním vyhledávání a porovnávat je s konkurencí?

Práve naopak, oddelené meranie bude podľa mňa naberať na dôležitosti. Predpokladám, že výsledky na mobile budú časom ešte rozdielnejšie ako doteraz.

Proč a kdy jsi poprvé vyzkoušel Collabim?

Myslím, že ho používali v Ataxe, kde som s ním začal pracovať tiež.

Jakou funkci v Collabimu nejvíce používáš?

Dávnejšie som Collabim využíval najmä na správu spätných odkazov. Momentálne ho využívam hlavne na monitoring pozícií a konkurencie. Je vidieť, že ste na tom dosť zapracovali. Ak na pár kliknutí zistím, že poklesli pozície väčšiny sekačiek z e-shopu, je to dôležitá informácia, s ktorou sa dá ďalej pracovať. Príčinou poklesu môže byť aj rast nejakého konkurenta, ktorého mi Collabim  pomôže identifikovať.

Zkoušel jsi pomocí Collabimu analyzovat on-page faktory? Chybí Ti v sekci Stránky něco?

Skúšal som menej, ako by bolo treba :). Na kontrolu technických faktorov využívam iné nástroje. Z hľadiska obsahových faktorov vnímam ako najprínosnejšie odsledovať, či sa na danú frázu zobrazuje relevantná vstupná stránka. Ocenil by som aj možnosť na jedno kliknutie označiť vstupnú stránku z vyhľadávača ako relevantnú, resp. “cílovů”.

Je něco dalšího co bys v Collabimu uvítal?

Ďalšie zlepšenia v monitorovaní pozícií, ešte lepšie spracovanie získaných dát. A uľahčenie práce s nástrojom ideálne až do takej podoby, že ak dám prístup klientovi, všetky zásadné dáta bude mať hneď po ruke.

Děkuji za rozhovor Janko. V Collabimu každý den pracujeme na novinkách, takže se můžeš těšit na nové funkce. Ať se Ti daří.

Pavel Martinovský: V SEO je základem selský rozum a umění vidět za roh

pavel-martinovsky

Po rozhovoru se Zdeňkem Dvořákem jsem si přizval dalšího muže. Je jím Pavel Martinovský, který pracuje jako Online Marketing Consultant v agentuře H1.cz.

Ahoj Pavle, prozradil jsi mi, že s Collabimem snídáš. Co dalšího na stole u snídaně máš?

Je to takový můj ranní rituál – dopřát si kromě něčeho na zub i porci došlých e-mailů, podívat se do Collabimu či jiného nástroje, přečíst pár novinek a ty zbylé, na které není dost času, naskládat do Pocketu k přečtení na „já nevím kdy“.

Než ses dostal k SEO, co jsi předtím dělal?

Internet a vše s tím spojené mě pohltilo už v době, kdy o něčem, jako je SEO, u nás nemohla být vůbec řeč. Seznam byl pouhým katalogem stránek a Google ještě neexistoval.

I když jsem koketoval s kódováním a programováním, ukázalo se, že Photoshop a obdobné nástroje ovládám přeci jen lépe. Moje cesta měla jasný směr. Postupný zlom započal v roce 2006, kdy jsem s kamarády stál u zrodu menšího internetového studia. Rozšiřování si vlastních obzorů ve všech oblastech bylo nevyhnutelné. Člověk se raz dva ocitl ve výsostných vodách UX, kam to měl nejblíže, nakoukl pod pokličku analytiky, zjistil, že SEO opravdu není sprosté slovo, a začal se klientů dost ptát na jejich cíle.

Po sedmi letech bylo dokonáno a já přešel do Hájedničky.

Vzpomeneš si, kdy jsi poprvé pojem SEO zaslechl?

Mám vzpomínku, ale už ji nedokážu časově zařadit. Pro známého jsme s jedním programátorem vytvořili poměrně košatý e-shop. Ze základních statistik bylo možno vyčíst i přístupy z nějakého programátorského fóra. Zde bylo naše řešení struktury dáno příkladem jako jedno z těch správných. Pro nás to byla logická cesta, ale dle nich se ukázalo, že děláme nějakou tu „optimalizaci“ nebo co.

A díky šikovnému nástroji na měření kontrastu barev jsem jako grafik měl hodně dlouho v bookmarku web Sova v síti. Čili i Marek Prokop mě nepřímo zásoboval informacemi nejen ze světa SEO.

Které činnosti Tě v SEO nejvíce baví?

Zřejmě díky tomu, že jsem většinu svého profesního života stál na straně developera, můžu říct, že řešení technických věcí mě dost baví. Každý takový oříšek, který rozlousknu, mě posouvá o něco dál. A když takovou spolupráci vítá i developer, posouvá to nejen projekt, ale i jeho.

Ovládnout OpenRefine, využívat všech možných automatizací, neztrácet se v hlubinách Google Analytics, to je všechno super (pořád se zlepšuji). Dnešní SEO konzultant už by toho měl umět opravdu hodně, za mě je stále základem vlastní komunikace, selský rozum a umění vidět za roh.

Nedávno jsem podnikatelsky spojil dva své klienty, kteří se od sebe liší nejen oborem, ale i velikostí. David a Goliáš našli oboustranně výhodnou cestu. To bylo spokojenosti, když se klientům daří i mimo online.

Jakým způsobem se udržuješ v obraze? Čteš třeba nějaké blogy a sleduješ Twitter účty?

Každý, kdo je a hlavně chce být součástí tohoto oboru, musí být svým způsobem v obraze. Jinak si to nedokážu ani představit. Jak nebo kdy se člověk k informacím dostane, není to hlavní. Relevantním faktorem je jejich využití.

Takže ano, sleduji užitečné účty a zdroje na všech platformách. Vlastní výčet by byl asi na dlouho.

Další příležitostí jak získat nebo předat zajímavé informace lze i pomocí místní online marketingové komunity. Je zde plno zajímavých lidí a různých možností k setkání.

Pracuješ v agentuře H1.cz, sdílíte mezi sebou s kolegy novinky v oboru?

Novinky a postřehy mezi sebou sdílíme na denní bázi a nemusí to být jen v rámci SEO oddělení, kterého jsem součástí. Ve velké agentuře se má jedinec vždy koho zeptat.

K faktickému sdílení horkých novinek, postřehů nebo komentářů poslední dobou hojně využíváme vlastní soukromé SEO Facebookové skupiny, což je pro nás asi nejpohodlnější.

Proč a kdy jsi poprvé vyzkoušel Collabim?

Bylo to samozřejmě ze zvědavosti, tak 3-4 roky zpět. Nyní je Collabim pevnou součástí mého portfolia online nástrojů.

Co říkáš na novou sekci Stránky?

Není to ta část, kterou bych u klientů sledoval denně, ale pro rychlý vhled nebo nasměrování k tomu co řešit či analyzovat, to bohatě stačí. Možná bych se přimlouval za lepší uživatelské prostředí a v záložce „Klíčová slova na stránkách“ by mě zajímala i jejich hustota.

Je něco dalšího co Ti v Collabimu chybí?

Tu a tam mi chybí možnost hromadných akcí při práci s klíčovými slovy (mazání, štítkování) či přidat si do grafu svojí vlastní poznámku. Také by se mi líbilo mít možnost vidět vývoj mnou vybraných slov nebo skupiny na jedné stránce tak, abych jednotlivá slova nemusel prohlížet samostatně.

Používáš ještě nějaké další nástroje?

Bez čeho bych se neobešel? Google Analytics, Trello, Excel, OpenRefine, Screaming Frog, Ahrefs a e-mail. Jinak těch používaných nástrojů, rozšíření nebo aplikací je samozřejmě o něco víc.

Umíš si představit, že ve své práci tyto nástroje nepoužíváš? Odhadni, kolik času Ti dokážou ušetřit.

Když to vezmu do extrému, tak bez nástrojů by moje práce byla jako hra na slepou bábu. Takže si to dokážu představit velmi těžko.

Pavle, děkuji za rozhovor. Ať se Ti daří.