SEO novinky podzimu 2016

SEO nikdy nespí. Koncem letošního roku to platí dvojnásob. Hlavní vyhledávače Seznam.cz i Google reagují na trend „rozšiřování internetu“ a nárůst mobilního vyhledávání. Co všechno se mění?

Seznam.cz: Jede na „steroidech“ a posílil význam kvality stránek

Koncem září 2016 uvedl Seznam.cz do provozu přes 1 000 nových serverů, díky nimž navýšil počet webových stránek v databázi svého robota o 2/3 (z původních 1,5 miliardy na 2,5 miliardy). Následně v akci „Steroidy“ naboostoval o 70 % (oproti roku 2012) i index, tedy databázi hledání. Při každém dotazu nyní hledání na Seznamu projde 1,2 miliardy stránek. Slibuje tak přesnější odpovědi na dotazy uživatelů. Zaměřuje se stále především na stránky v češtině.

 • TIP: Počet konkrétních stránek prohledávaných robotem na vaší doméně zjistíte prostřednictvím operátoru site.

Zvýšila se také rychlost robotů. Když na svých stránkách něco změníte, Seznam.cz na to přijde v průměru do 2 dnů. Tedy o 50 % rychleji než dřív. Výsledky vyhledávání by tak měly být i aktuálnější.

17. 10.: Posílení významu kvality stránek ve výsledcích vyhledávání

Po aktualizaci vyhledávacího algoritmu zvané „Page Quality“ by se weby s kvalitnějším obsahem ve výsledcích vyhledávání měly posunout výš. Podle informací Seznamu narostla kvalita výsledků v SERPu zhruba o 9 %. U 50 % dotazů díky tomu došlo ke změně na prvních 3 pozicích. Skóre kvality ovlivňuje dosažitelnost, přehlednost, organizovanost, originalita a odbornost obsahu, ale i pověst webu jako takového.

23. 11.: Nové signály v relevanci

Relevance tvoří spolu s kvalitou 2 nejvýznamnější kritéria pro řazení výsledků v SERPu. Zatímco kvalita obsahu se posuzuje bez ohledu na vyhledávací dotaz, relevance naopak vychází ze schopnosti stránky daný dotaz zodpovědět.

Nově Seznam.cz přidal 15 nových signálů, podle nichž relevanci posuzuje. V blogpostu vyhledavani.sblog.cz však Dušan Janovský prozrazuje pouze 1 hodnotící pomůcku – tzv. entropii textu (nahodilost rozložení slov). Podle 404m.com tak nové signály relevance pouze přidělují stránku různým metodám dalšího hodnocení. Zatím je těžké posoudit praktické dopady této změny. Důležité zůstává zachovat kvalitu obsahu i odkazů (externích i interních), které na něj směřují.

Kam Seznam.cz směřuje?

100milionová investice do serverů a dalších novinek předznamenává velké změny. O tom, kam Seznam.cz směřuje, si na setkání SEOloger povídal se specialisty přímo Dušan Janovský, „duchovní otec“ českého fulltextu. Naznačil následující priority Seznamu pro příští rok:

 • Mobilní vyhledávání – byť Seznam.cz zatím nechystá vlastní mobilní algoritmus jako Google.
 • Přímé výsledky – otevírací doby a další podobné informace brzy najdeme přímo ve fulltextu. V SERPu sice zůstane prostor pro 10 výsledků, ale o pozornost uživatele budou bojovat i další prvky.
 • Seznam Webmaster Tools – spustí se minimalistické rozhraní pro komunikaci webmasterů přímo se Seznamem.

Více informací o směřování Seznamu najdete například v článku Jardy Vidíma z eVisions.

Google: Penguin pevnou součástí algoritmu a připravovaný mobilní index

23. září 2016 Garry Illyes na oficiálním blogu Google oznámil, že se anti-spamový signál Penguin celosvětově stává pevnou součástí hlavního algoritmu (stejně jako aktualizace Panda). Žádný Penguin 5.0 tedy už nebude, změny se budou dít průběžně a v reálném čase.

23. 9. – 13. 10. Roll-out Penguin 4.0

I poslední Penguin se zaměřuje na odkazové portfolio a (ne)dodržování návodu pro správce webů, zejména doporučení pro tvorbu odkazů. Penguin nově za nekvalitní odkazy nepenalizuje celý web, ale pouze jednotlivé stránky (tzv. granular penalty). Při posuzování odkazu nehledí jen na zdrojovou URL, ale celkovou kvalitu dané domény.

Aktualizace Penguina v reálném čase znamená riziko rychlejší penalizace, pokud uděláte při linkbuildingu chybu. Na druhou stranu, po vyřešení problému by mělo stačit nové projití robotem (tzv. re-crawling) nebo re-indexace (uložení změny na stránce do databáze).

13. 10. Plánované rozdělení indexu na mobilní a desktopový

Zhruba od půlky října se objevují informace, že Google spustí v průběhu několika měsíců vlastní mobilní index. Ten se dokonce má stát primárním před desktopovým. Jak přesně to bude vypadat, zatím těžko odhadovat. Spekuluje se o tom, že mobilní index bude aktuálnější, zaměřený na více na zprávy a dění v reálném čase.

Další střípky z Google, které by vám rozhodně neměly uniknout:

 • 11. proběhl hangout českých specialistů právě s Johnem ze švýcarského Google. Zodpověděl řadu technických dotazů i otázky na aktuální priority Google. Přečtěte si přepis toho nejzajímavějšího, nebo se podívejte na celý záznam.

A jaké novinky zaujaly letos na podzim vás? Budeme rádi za každé doplnění.

Novinky v SEO za květen a červen 2016

Už už to vypadalo na předletní okurkovou sezónu, když na konci června přišly oba hlavní vyhledávače Google i Seznam s novinkami, které zamotaly hlavu i specialistům. Jaké to jsou?

Seznam.cz: Jalapeňo 3.0 bojuje proti webovému spamu

Už několik měsíců pozitivně vnímáme silnější komunikaci fulltextového týmu Seznamu směrem ven, což potvrdil i Linki v nedávném rozhovoru pro Serpo. Odborníci teď napjatě čekají, co avizované změny v reálu přinesou. 21. června 2016 začalo dle oficiálního vyjádření Seznamu postupné nasazování už 3. balíku aktualizací algoritmu zvaného Jalapeňo. Navazuje tak na aktualizace 1.0 (květen 2015) a 2.0 (leden-únor 2016).

Co je cílem Jalapeňa?

Obecně upozadění, nebo ideálně odstranění, obsahově nekvalitních stránek z výsledků fulltextového vyhledávání na Seznamu. První Jalapeňo cílilo především na spamové weby jako takové (obsahové farmy, agregátory PR článků, jednostránkové weby pouze pro AdSense reklamu apod.). Dle vyjádření Seznamu snížilo míru spamu ve výsledcích až o 77 %. Odborníci však přesto očekávali o něco větší zásah, než v reálu nastal.

Druhé Jalapeňo rozšířilo záběr na všechny druhy webového spamu s cílem posílit stránky s unikátním, autorským obsahem. Třetí navázalo v zájmu zkvalitňování výsledků na předních příčkách vyhledávání postihováním tzv. keyword stuffingu.

Co je keyword stuffing?

Přeoptimalizace klíčovými slovy ve webových textech. Jde však o relativní pojem, protože žádná doporučovaná hustota klíčových slov a frází na jedné stránce neexistuje. Přesto takový nepřirozený text snadno poznáte. Prvním signálem bývá neustálé opakování stejných výrazů, nejčastěji v 1. pádě, a nulová informační hodnota pro čtenáře.

Po vypuštění Jalapeňo 3.0 by se měli začít obávat majitelé stránek s podobnými texty:

„Ratanový nábytek je nejlepší ze všech druhů nábytků. Nábytek z ratanu pěkně vypadá a dlouho vydrží. Dodáváme ratanový nábytek na zahradu i do interiéru. Z ratanového nábytku doporučujeme ratanové židle, ratanové stoly a ratanové papasány…“

Upravit by ho mohli třeba takto:

„Proč si pořídit ratanový nábytek? Protože se pěkně vyjímá na zahradě i v bytě, krom občasného otření vlhkým hadříkem nevyžaduje údržbu a díky váze do 10 kg jej snadno kdykoli přemístíte. Všechny ratanové židle, stoly i papasány dovážíme přímo z indonéského ostrova Jáva.“

S podobným informačně hodnotnějším popiskem byste od teď měli zabodovat u obou hlavních vyhledávačů.

Aktuální vývoj

Když porovnáme grafy změn pozic o 30 a více míst z 1. července (tedy zhruba 10 dní od vyhlášení Jalapeňa 3.0.) a 8. července, vidíme, že se na Seznamu skutečně začínají dít změny. Na celkový efekt Jalapeňa si však musíme ještě alespoň 1-2 týdny počkat.

Další zdroje informací k Jalapeňu 3.0:

Google: Změny ve výsledkové stránce vyhledávání i AdWords

Výsledková stránka českého Google se v posledních měsících hodně proměňuje. Na konci února odstranil pravý sloupec placených reklam a naopak jednu pozici přidal nad přirozené výsledky vyhledávání. Můžeme tak jen polemizovat o tom, co nahradí vyprázdněný prostor – jestli přímé výsledky po vzoru zahraničí, či přibydou jiné nabídky.

Změny v šířce popisků pro vyhledávače

Koncem května Google zároveň rozšířil prostor pro výsledky neplaceného vyhledávání. V praxi to znamená možnost psát delší popisky pro vyhledávače – tedy titulky a meta popisky stránek. Rozšíření se týká i AdWords inzerátů nebo map. Na českém Googlu se ještě změna neprojevuje 100% a ani nebyla zatím oficiálně potvrzena.

 • Titulek by místo původních 55-60 znaků mohl mít až 70.
 • Meta popisek z původních 150-155 až 166-170 znaků.

Délku popisků si můžete otestovat například na této stránce.

Seznam ale zatím zůstává u původní šířky, a tak při plném využití „googlího“ počtu znaků může dojít k oříznutí popisků ve výsledcích na Seznamu.

AdWords slučuje hledanosti podobných frází

Zjišťujete si v nástroji Keyword Planner (Plánovač klíčových slov) v Google AdWords objemy vyhledávání slov a frází? Pak zpozorněte. Plánovač klíčových slov totiž začal klastrovat neboli slučovat objemy vyhledávání některých příbuzných slov.

Například hledáte-li „kocka“, „kočka“ s háčkem a bez, Google zatím tento rozdíl v české diakritice nerozliší a ukáže vám přesná data o počtu vyhledávání pro oba výrazy.

Pokud ale hledáte například jednotné vs. množné číslo – „kočka“, „kočky“ – už uvidíte společnou hodnotu objemu vyhledávání, aniž byste věděli, které z těchto slov je ve skutečnosti hledanější.

Prozatímní řešení nabízí Marketing Miner

Mezi online marketingovými odborníky se okamžitě rozhořela debata, jak tuto situaci aspoň částečně kompenzovat. Filip Podstavec nabídl elegantní rychlo-řešení v nástroji Marketing Miner:

 1. Skupinu frází, u nichž chcete zjistit hledanost, nahrajte do Marketing Mineru.
 2. Ten prohledá data o hledanosti z Google (AdWords) a porovná je se Seznamem (Sklik).
 3. Podle Skliku zjistí, že výrazy kočka : kočky lidé hledají zhruba v poměru 1:2 a podle toho rozdělí i údaje o hledanosti z Google.

Toto řešení může najít své skeptiky v otázce, nakolik se podobají poměry hledanosti v obou hlavních vyhledávačích. Ale zatím platí staré dobré „lepší něco než nic“.

Další zdroje ohledně novinek v Google:

Novinky v SEO za březen a duben 2016

Nestíháte pravidelně kontrolovat, jak se vyvíjejí hlavní vyhledávače Google a Seznam? Stačí sledovat nás a nic důležitého vám neunikne.

 

Seznam: Zrychlení Freshbota, HTTPS a operátor „info“

Vývojáři Seznamu přišli na jaře 2016 s řadou slibných novinek.  Zkraje dubna až 6× zrychlili svého fulltextového robota Freshbot Mach II. Zajímavý obsah se tak objevuje v indexu v řádu minut. Na stránce reporter.seznam.cz navíc nově zveřejňují řadu zajímavých dat o svých službách.

Napjatě očekáváme také další vývoj „boje proti nepřirozeným odkazům“, do něhož se Seznam v dubnu oficiálně pustil.

 

Nejdůležitější „seznamácké“ novinky, které by vám neměly uniknout:

1.    Bezpečný přechod na HTTPS i na Seznamu

 1. dubna: Seznam potvrdil, že přesun na HTTPS už pro něj neznamená problém – a to ani u velkých webů. S přechodem tak není důvod otálet. Pro hladký průběh Seznam radí dodržet zásady kompletního přesunu webu a redirectu stránek 1:1. Před zahájením „akce“ doporučujeme přečíst tento checklist pro přechod z HTTP na HTTPS a postupovat podle něj.

2.    Operátor info

 1. března: Seznam nasadil operátor „info“, díky němuž si během pár vteřin snadno ověříte, jestli se vaše stránka nachází v indexu. Pokud ne, možná je duplicitní s jinou stránkou, nebo ji algoritmy vyhledávače nehodnotí jako dostatečně zajímavou.

A jak na to? Stačí do vyhledávacího řádku na Seznam.cz zadat: info:domena.cz/podstranka

 

 

3.    Twitter jako zdroj nových URL adres

 1. března: Fulltextový robot Seznamu nově hledá URL i v českých tweetech. Vychází tak z domněnky, že každá stránka, která stojí lidem za sdílení, by se měla objevit i ve výsledcích vyhledávání. Dobrá myšlenka však naráží na několik zádrhelů – například Twitter není vždy 100% schopen rozpoznat, který tweet je ryze český. Z dalších sociálních sítí, například Facebooku, zatím Seznam odkazy nebere a nemá to dle oficiálního vyjádření v nejbližší době v plánu.

Google: Page Rank, referral spam a doporučení pro blogery

Už v březnu 2016 Google avizoval zrušení veřejného zobrazování tzv. Page Ranku a 18. dubna se tak stalo doopravdy. O významu tohoto ukazatele se však už déle polemizovalo – především proto, že poslední roky vázly automatické aktualizace. Zatím není jasné, jestli Google tento ukazatel něčím nahradí.

Další novinky od Googlu, které se vás mohou dotknout, jsou:

1.    Automatické odstranění referral spamu z Google Analytics

 1. března: Řada zdrojů zajásala, že se referral spamy v Google Analytics už nezobrazují. Google však tuto informaci zatím oficiálně nepotvrdil – pravděpodobně proto, že funkce ještě není 100% a sem tam se nějaký ten spam ještě objeví. Pozor – Filtr funguje tak, že spamy odstraňuje až na úrovni reportů Akvizice. V Real-Time se tedy ještě mohou objevovat.

2.    Doporučení Google k recenzím od blogerů a následná „razie“ proti odchozím odkazům

 1. března: Google upozornil blogery mimo jiné na to, že pokud dostanou od výrobce zdarma produkt k recenzování, měli by v článku u odkazů používat atribut nofollow. Jako argument uvedl fakt, že tyto recenze nevznikají organicky a linkbuilding touto formou tedy porušuje pravidla Google.

Reakce na doporučení na sebe nenechala dlouho čekat. O víkendu 9. a 10. 4. řada zahraničních webů zaznamenala manuální penalizaci za nevhodné odchozí odkazy. Zásah se týkal zejména blogů. Čeští správci webů zatím na podobný problém ve větší míře nepoukazovali. Otázkou ale zůstává další vývoj, například pro affiliate linky.

Máte zahraniční projekty? Spravujte je také v Collabimu

Collabim umí spravovat i zahraniční projekty. Poslední dobou od vás dostáváme hodně dotazů, jestli lze v Collabimu spravovat slovenské, maďarské, německé nebo španělské projekty. Pojďme se podívat, jaké jazyky a vyhledávače Collabim zná.

collabim-zahranicni-projekty

Výběr jazyka

Při založení nového projektu vyberte jazyk vašeho webu. Později už nepůjde změnit. Vyhledávače se k danému jazyku přiřadí automaticky. V Nastavení webu případně upravte město, ke kterému chcete měřit pozice klíčových slov, protože automaticky je měříme k hlavnímu městu v dané zemi.

Podporované jazyky

Arabic Belarusian Bulgarian Bosnian Catalan Chinese Czech Danish German
Greek English Spanish Estonian Finnish French Hindi Croatian Hungarian
Indonesian Icelandic Italian Hebrew Japanese Korean Lithuanian Latvian Dutch
Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Slovak Slovenian Serbian Swedish
Thai Filipino Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese

Podporované vyhledávače

Google CZ Seznam.cz Google US Google SK Google DE Google PL Google AT
Google CH Google GB Google AU Google FR Google IT Google ES Google RU
Google PT Google BR Google IE Google CA Google GR Google BE Google NL
Google DK Google SI Google HU Google HR Google BA Google RO Google BG
Google TR Google NO Google SE Google FI Google LT Google LV Google EE
Google UA Google BY Google IN Google NZ Google RS Google SK Google MX
Google AE Google IR Google ZA Bing US Bing IT Yahoo! Yahoo! Italia

Kdo v Collabimu spravuje zahraniční weby?h1-logomaternia-logoastratex-logoedb-logo

webnode-logo

Chybí vám v Collabimu nějaký další jazyk nebo vyhledávač? Napište nám do komentářů, fóra nebo na mail info@collabim.com.

Ján Januška: Snažím se seznámit s každým členem týmu svého klienta

janjanuska-bigAhoj Janko, v současné době působíš na Slovensku a z mého pohledu jsi nejaktivnější slovenský SEO konzultant. Píšeš magazín a jsi aktivní na Twitteru. Máš v okolí svého bydliště nějaké kolegy, se kterými se pravidelně setkáváš?

Našťastie to nie je celkom tak, inak by bola slovenská komunita až extrémne pasívna :). Aktívni sú viacerí ľudia zo SEO agentúr. Páči sa mi napr. osveta, ktorú robia páni z PizzaSEO. O zaujímavých novinkách či postupoch diskutujeme na Facebooku, v skupine SEO Geeks Slovakia. No je fakt, že oproti ČR máme veľa čo doháňať. S českými SEO špecialistami sa aj častejšie stretávam, lepšie sa poznáme. Niekoľko rokov som pracoval v Prahe.

Kdy poprvé jsi pojem SEO zaslechl a odkdy pracuješ na klientských projektech?

Pred cca deviatimi rokmi som chcel získať 1. pozície s osobným webom. Tak som s kľúčovými slovami, ktoré mi prišli sympatické, vytapetoval pozadie webu. Návštevníkom to nevadilo, boli zobrazené bielym písmom na bielom pozadí. Na Google to očividne zapôsobilo. Dostal som ban. Vtedy som so SEO nechcel mať nič spoločné. Začal som sa oň zaujímať o pár rokov neskôr.

Přes dva roky jsi pracoval v agentuře H1.cz. Co jsi dělal předtím a proč jsi z agentury odešel?

Najskôr som robil všetko okolo tvorby webov, od programovania po grafiku. Postupne som inklinoval k prístupnosti a hlavne ku SEO. Keď som sa presťahoval do Prahy, prial som si pracovať v tíme H1čky, Ataxa alebo Dobrého Webu. S Ataxom to vyšlo. Netrvalo dlho a spojili sme sa aj s H1.cz. Bolo to perfektné obdobie. Dôvody odchodu by som nerád rozoberal. No keď som sa ráno prestal tešiť do práce, vedel som, že potrebujem zmenu.

Na svém webu máš reference pouze slovenských projektů. Českým projektům své SEO služby neposkytuješ? Setkáváš se s klienty osobně?

Áno poskytujem, i keď väčšinu klientov mám zo Slovenska. Ak pracujem s klientom dlhodobo,  prvé osobné stretnutie je veľmi dôležité. A až tak nezáleží, či je z Prahy alebo z Košíc. Postupne sa snažím zoznámiť s každým členom tímu, ktorý môže výraznejšie ovplyvniť SEO. Ďalšia komunikácia je potom otvorenejšia.

To je skvělé. Jak často se Ti podaří lidi na straně klienta přesvědčit, že jejich zapojení do některých SEO aktivit je důležité?

Ak ľuďom rozprávam o ich prínose pre SEO, nezvyknú mi to rozporovať. Skôr bývajú polichotení, keďže ich práca naberie na dôležitosti. S ochotou robiť zmeny to už býva zložitejšie.

Obvykle čím viac požiadaviek, tým viac klesá ochota splniť ich. Spočiatku stačí, ak si každý uvedomí ako môže SEO podporiť. A túto znalosť využíva aspoň tak, aby to nezabralo čas naviac. Napríklad pri publikovaní obsahu na externý web, je z hľadiska link buildingu najdôležitejšie získať spätný odkaz. Na akú stránku má viesť a aký má mať text sú už detaily, ktoré doladíme postupne.

Pracuješ raději na větších nebo menších projektech? A proč?

Ťažko povedať. Každý typ má niečo do seba. Kľúčové je pre mňa to, akí ľudia za projektom stoja. Ak je to menší projekt, mala by to byť srdcovka. Tj. firma zo zaujímavého odvetvia a so zapáleným majiteľom, ktorý je ochotný pristúpiť na zmeny.

Väčšinu času pracujem na väčších projektoch, kde som súčasťou širšieho tímu. Tam je pre mňa zásadné fungovanie tímu ako celku a schopnosti projektového manažéra. Je radosť pracovať s ľuďmi, ktorí prekážky riešia a nevyhovárajú sa na ne. Potom ide aj SEO od ruky.

Můžeš teď aktuálně říct, že pracuješ jen s lidmi, kteří překážky řeší?

Áno, aktuálne je to tak a som za to nesmierne rád. Ešte prednedávnom tomu tak úplne nebolo. Mám jednu negatívnu skúsenosť, ktorá ma stála veľa zbytočného času a energie. Nutné zmeny sa mi nedarilo presadzovať bez množstva pripomienkovaní a nutnosti neustálych návrhov kompromisných riešení, pretože “takto to nejde”. Stále som si vravel, že nevyhnutné zmeny nejak zrealizujeme. Nepripúšťal som si opak. Bola to chyba.

Co říkáš na aktualizaci Mobilegeddon od Google. Vidíš u slovenských webů nějaké zlepšení mobil friendly webů v mobilním vyhledávání oproti klasickému vyhledávání?

Google zlepšuje vyhľadávanie z mobilov dlhodobo. Bolo len otázkou času, kedy pristúpi aj k znevýhodneniu webov so zlou použiteľnosťou.

Viac ako samotná aktualizácia ma zaujalo, ako na jej oznámenie viacerí reagovali. Návštevnosť zo smartphonov či tabletov dovtedy neriešili a nemalé percento návštevníkov takpovediac vyhadzovali do koša. Ale keď Google pohrozil, že im túto “zbytočnú” návštevnosť odstrihne, začali to riešiť. To, že dlho ignorovali príležitosť ako z mobilnej návštevnosti vyťažiť viac, im neprekážalo toľko, ako riziko straty zriedka konvertujúcich návštev.

Na mnou spravovaných  weboch som viditeľné zmeny návštevnosti nespozoroval. Optimalizovaným nenarástla a tým neprispôsobeným zasa nepoklesla.

Děláš z toho tedy takový závěr, že nemá cenu odděleně měřit pozice v mobilním vyhledávání a porovnávat je s konkurencí?

Práve naopak, oddelené meranie bude podľa mňa naberať na dôležitosti. Predpokladám, že výsledky na mobile budú časom ešte rozdielnejšie ako doteraz.

Proč a kdy jsi poprvé vyzkoušel Collabim?

Myslím, že ho používali v Ataxe, kde som s ním začal pracovať tiež.

Jakou funkci v Collabimu nejvíce používáš?

Dávnejšie som Collabim využíval najmä na správu spätných odkazov. Momentálne ho využívam hlavne na monitoring pozícií a konkurencie. Je vidieť, že ste na tom dosť zapracovali. Ak na pár kliknutí zistím, že poklesli pozície väčšiny sekačiek z e-shopu, je to dôležitá informácia, s ktorou sa dá ďalej pracovať. Príčinou poklesu môže byť aj rast nejakého konkurenta, ktorého mi Collabim  pomôže identifikovať.

Zkoušel jsi pomocí Collabimu analyzovat on-page faktory? Chybí Ti v sekci Stránky něco?

Skúšal som menej, ako by bolo treba :). Na kontrolu technických faktorov využívam iné nástroje. Z hľadiska obsahových faktorov vnímam ako najprínosnejšie odsledovať, či sa na danú frázu zobrazuje relevantná vstupná stránka. Ocenil by som aj možnosť na jedno kliknutie označiť vstupnú stránku z vyhľadávača ako relevantnú, resp. “cílovů”.

Je něco dalšího co bys v Collabimu uvítal?

Ďalšie zlepšenia v monitorovaní pozícií, ešte lepšie spracovanie získaných dát. A uľahčenie práce s nástrojom ideálne až do takej podoby, že ak dám prístup klientovi, všetky zásadné dáta bude mať hneď po ruke.

Děkuji za rozhovor Janko. V Collabimu každý den pracujeme na novinkách, takže se můžeš těšit na nové funkce. Ať se Ti daří.

Pavel Martinovský: V SEO je základem selský rozum a umění vidět za roh

pavel-martinovsky

Po rozhovoru se Zdeňkem Dvořákem jsem si přizval dalšího muže. Je jím Pavel Martinovský, který pracuje jako Online Marketing Consultant v agentuře H1.cz.

Ahoj Pavle, prozradil jsi mi, že s Collabimem snídáš. Co dalšího na stole u snídaně máš?

Je to takový můj ranní rituál – dopřát si kromě něčeho na zub i porci došlých e-mailů, podívat se do Collabimu či jiného nástroje, přečíst pár novinek a ty zbylé, na které není dost času, naskládat do Pocketu k přečtení na „já nevím kdy“.

Než ses dostal k SEO, co jsi předtím dělal?

Internet a vše s tím spojené mě pohltilo už v době, kdy o něčem, jako je SEO, u nás nemohla být vůbec řeč. Seznam byl pouhým katalogem stránek a Google ještě neexistoval.

I když jsem koketoval s kódováním a programováním, ukázalo se, že Photoshop a obdobné nástroje ovládám přeci jen lépe. Moje cesta měla jasný směr. Postupný zlom započal v roce 2006, kdy jsem s kamarády stál u zrodu menšího internetového studia. Rozšiřování si vlastních obzorů ve všech oblastech bylo nevyhnutelné. Člověk se raz dva ocitl ve výsostných vodách UX, kam to měl nejblíže, nakoukl pod pokličku analytiky, zjistil, že SEO opravdu není sprosté slovo, a začal se klientů dost ptát na jejich cíle.

Po sedmi letech bylo dokonáno a já přešel do Hájedničky.

Vzpomeneš si, kdy jsi poprvé pojem SEO zaslechl?

Mám vzpomínku, ale už ji nedokážu časově zařadit. Pro známého jsme s jedním programátorem vytvořili poměrně košatý e-shop. Ze základních statistik bylo možno vyčíst i přístupy z nějakého programátorského fóra. Zde bylo naše řešení struktury dáno příkladem jako jedno z těch správných. Pro nás to byla logická cesta, ale dle nich se ukázalo, že děláme nějakou tu „optimalizaci“ nebo co.

A díky šikovnému nástroji na měření kontrastu barev jsem jako grafik měl hodně dlouho v bookmarku web Sova v síti. Čili i Marek Prokop mě nepřímo zásoboval informacemi nejen ze světa SEO.

Které činnosti Tě v SEO nejvíce baví?

Zřejmě díky tomu, že jsem většinu svého profesního života stál na straně developera, můžu říct, že řešení technických věcí mě dost baví. Každý takový oříšek, který rozlousknu, mě posouvá o něco dál. A když takovou spolupráci vítá i developer, posouvá to nejen projekt, ale i jeho.

Ovládnout OpenRefine, využívat všech možných automatizací, neztrácet se v hlubinách Google Analytics, to je všechno super (pořád se zlepšuji). Dnešní SEO konzultant už by toho měl umět opravdu hodně, za mě je stále základem vlastní komunikace, selský rozum a umění vidět za roh.

Nedávno jsem podnikatelsky spojil dva své klienty, kteří se od sebe liší nejen oborem, ale i velikostí. David a Goliáš našli oboustranně výhodnou cestu. To bylo spokojenosti, když se klientům daří i mimo online.

Jakým způsobem se udržuješ v obraze? Čteš třeba nějaké blogy a sleduješ Twitter účty?

Každý, kdo je a hlavně chce být součástí tohoto oboru, musí být svým způsobem v obraze. Jinak si to nedokážu ani představit. Jak nebo kdy se člověk k informacím dostane, není to hlavní. Relevantním faktorem je jejich využití.

Takže ano, sleduji užitečné účty a zdroje na všech platformách. Vlastní výčet by byl asi na dlouho.

Další příležitostí jak získat nebo předat zajímavé informace lze i pomocí místní online marketingové komunity. Je zde plno zajímavých lidí a různých možností k setkání.

Pracuješ v agentuře H1.cz, sdílíte mezi sebou s kolegy novinky v oboru?

Novinky a postřehy mezi sebou sdílíme na denní bázi a nemusí to být jen v rámci SEO oddělení, kterého jsem součástí. Ve velké agentuře se má jedinec vždy koho zeptat.

K faktickému sdílení horkých novinek, postřehů nebo komentářů poslední dobou hojně využíváme vlastní soukromé SEO Facebookové skupiny, což je pro nás asi nejpohodlnější.

Proč a kdy jsi poprvé vyzkoušel Collabim?

Bylo to samozřejmě ze zvědavosti, tak 3-4 roky zpět. Nyní je Collabim pevnou součástí mého portfolia online nástrojů.

Co říkáš na novou sekci Stránky?

Není to ta část, kterou bych u klientů sledoval denně, ale pro rychlý vhled nebo nasměrování k tomu co řešit či analyzovat, to bohatě stačí. Možná bych se přimlouval za lepší uživatelské prostředí a v záložce „Klíčová slova na stránkách“ by mě zajímala i jejich hustota.

Je něco dalšího co Ti v Collabimu chybí?

Tu a tam mi chybí možnost hromadných akcí při práci s klíčovými slovy (mazání, štítkování) či přidat si do grafu svojí vlastní poznámku. Také by se mi líbilo mít možnost vidět vývoj mnou vybraných slov nebo skupiny na jedné stránce tak, abych jednotlivá slova nemusel prohlížet samostatně.

Používáš ještě nějaké další nástroje?

Bez čeho bych se neobešel? Google Analytics, Trello, Excel, OpenRefine, Screaming Frog, Ahrefs a e-mail. Jinak těch používaných nástrojů, rozšíření nebo aplikací je samozřejmě o něco víc.

Umíš si představit, že ve své práci tyto nástroje nepoužíváš? Odhadni, kolik času Ti dokážou ušetřit.

Když to vezmu do extrému, tak bez nástrojů by moje práce byla jako hra na slepou bábu. Takže si to dokážu představit velmi těžko.

Pavle, děkuji za rozhovor. Ať se Ti daří.