Michaela Vránová Matanelli: Lilinka mi nechává čas na práci od 9 hodin večer až do 7. hodiny ranní

michaela-vranova-s-lilkou

Ahoj Míšo, patříš mezi jednu z mála žen, které jsou v Čechách v oboru SEO vidět. Píšeš články a jsi aktivní na Twitteru. Proč si myslíš, že ostatní ženy moc aktivní nejsou? Přitom jich v ČR několik máme.

Ahoj Jirko, zdravím Tě. Je mi ctí, že mohu odpovědět na Tvé otázky. To víš, ženské na rodičovské moc takových příležitostí nemají.

My SEO ženy (zdravím Danču, Katku, Hanku,…), to Jirko, nemáme vůbec jednoduché. SEO musíš žít, cítit ho jako tlukot svého srdce. Něžnému pokolení se občas do cesty připlete starost o domácnost, kouzelný drobeček, nebo prostě nějaký ten koníček (či pes).

V jakém oboru jsi začala svojí pracovní kariéru?

Psal se rok 2002. Na smlouvě bylo napsáno Administrátor webu Průvodce po Česku. Dmula jsem se pýchou a po několika týdnech šílela. Seděla jsem 10 hodin v lounské kanceláři, venku bylo krásně a mě mizerně. Valily se na mě kódy v PHP z tlustých bichlí. Jindy jsem telefonovala do matičky Prahy a vyzvídala, za kolik se v tom Práglu točí pivo. Nebo v Photoshopu kreslila tuhle mapku. Občas jsem trpěla, šéf mi za každou hrubku v textu strhl pár kaček. Později jsem na tuhle práci vzpomínala ráda. Našla jsem tam velkého kamaráda, pana Počítače.

Mapka je moc hezká a i na dnešní dobu ještě moderní. Proč jsi nakonec nezůstala u Photoshopu a zakotvila u SEO?

Byla to amatérština, ale s láskou dělaná. Na venkov možná dobrý. Pak jsem přijela s batůžkem do Prahy a nějak tu o můj grafický um nestáli. Napsala jsem do spousty webových a marketingových firem. Přiznala jsem, že se kamarádím s Počítačem. A tak jsem vešla do dveří SEO oddělení agentury Ataxo.

Kdy poprvé jsi pojem SEO zaslechla?

Bylo to 27.2. 2008 ve 20:44:42. Nebo týden před. Míra Rojek a Martin Hoffmann (Mrťafka) byli mí SEO učitelé. Bylo to fajn.

Máš doma holčičku Lilinku, která před pár dny oslavila rok. Nechává Tě v klidu pracovat?

Ano, nechává. Nechává mi čas na práci od 9 hodin večer až do 7. hodiny ranní. Jsem ji za to velmi vděčná, ale tolik času na práci nevyužiji, o půlnoci se většinou ukládám ke spánku.

Mám štěstí na manžela Adama, který v našem pracovním týmu Ladyvirtual.cz dělá uxáka a kopíka.

Umí navrhnout funkční web, ale také přebalit, uspat nebo nakrmit naše miminko. No, už vlastně ročního ďáblíka.

Proč a kdy jsi poprvé vyzkoušela Collabim?

V Ataxo jsem vedla tým linkbuilderů. Myslím, že jich v jednu chvíli bylo kolem 15ti. Všechny získané odkazy jsme evidovali v tabulkách. Stejně tak seznam katalogů, pr webů. Jóó, to byly časy. Člověk snad nedělal nic jiného, než se brodil seznamy fuj odkazů. Naštěstí jsou tyhle doby pryč. Nástup Collabimu znamenal revoluci v SEO a linkbuildingovém oboru.

Kdy to bylo už si bohužel nevzpomenu. Rok 2010?

Co v Collabimu nejvíce používáš?

Evidenci odkazů pro jednotlivé projekty. Snažím se udržovat adresář webů aktuální. Collabim používám pro malé a rychlé klíčovky a sleduji vývoj vybraných frází. Občas se podívám na statistiky obsahu stránek. Přicházíte stále s nějakými novinkami a to i díky lidem, jako je Linki. To je moc fajn.

Jsme rádi, že jsi se naučila používat nové funkce, které jsou v Collabimu teprve pár měsíců. Co říkáš třeba ještě na exporty?

No vidíš, možnost exportování výsledků hledání je strašně fajn. Díky Google Refine a kontingenčním tabulkám se z těchto exportů dají zjistit zajímavé informace, které pomáhají zjistit konkurenci, vylepšovat konkrétní stránky webu nebo díky nim zjistím, odkud je možné získat odkaz.

Obecně exporty z Collabimu usnadňují a urychlují práci. Díky exportu z přehledu stránky získám rychle a přehledně informace o pozicích zadaných frází s přiřazenou URL adresou, titulkem, nadpisem, meta popiskem. Klíčová slova, Site Finder, reporty,… Collabim je prostě komplexní nástroj.

Je něco co Ti v Collabimu chybí?

Jirko, nebude moc hloupé, když napíšu, že nic?

Míšo, moc Ti děkuji za rozhovor. Ať Ti Lilinka dělá jen radost a po pracovní stránce přeji hodně úspěchů.

Jirko, díky za rozhovor a ať se Collabimu i Tobě daří 😉

Znáte všechny konkurenty? Sledujte jich více!

Konkurenci lze v Collabimu sledovat delší dobu. První data o konkurenci byla v Site finderu a poté vznikla přehledná samostatná sekce. Sledování konkurence jsme vylepšili. Pojďme si ukázat co je nového.

Sledujte konkurenty, které ještě neznáte

collabim-vsichni-konkurenti

Do sekce Konkurence jsme přidali stránku „Navrhovaní konkurenti„, která zobrazí seznam všech vašich konkurentů ve výsledcích vyhledávání. Na obrázku výše vidíte na prvním místě http://cs.wikipedia.org. První je proto, protože na námi sledovaná klíčová slova má v celém součtu nejlepší umístění ve výsledcích vyhledávání. U konkurentů uvidíte odkaz „sledovat“ nebo „nesledovat„, jednoduše tedy můžete konkurenta přidat do sledování nebo jej odebrat. Pro konkurenty, které aktuálně sledujete nebo jste je dříve sledovali, je k dispozici graf s historií rozložení pozic.

5 sledovaných konkurentů najednou

collabim-sledovani-5-konkurentu

Jsme si vědomi toho, že novou funkcí jsme vám pomohli nalézt nové konkurenty, proto jsme zvýšili počet sledovaných konkurentů na 5. Chtěli byste sledovat ještě více konkurentů? Napište nám na info@collabim.com.

Market share: % podíl v hledání na první stránce

collabim-market-share

Market share vám ukáže % podíl vámi zadaných klíčových slov na první stránce ve vyhledávání na Seznamu i Google u sledovaných konkurentů. Na obrázku výše vidíte, že web H1.cz má zastoupení klíčových slov 10,53% na první stránce vyhledávání v Google CZ pro všechna námi sledovaná klíčová slova. Pokud vás zajímá nějaká konkrétní skupina klíčových slov, použijte filtrování pomocí štítků.

Využijete nové možnosti? Je něco dalšího co by vás u konkurence zajímalo?

Špehujte konkurenci ve vyhledávačích

Chcete vědět, jak se ve vyhledávačích daří vaší konkurenci? Článek vám pomůže odpovědět na následující otázky:

 • Jaká je známost vaší značky v porovnání s konkurencí?
 • Na která klíčová slova se konkurence soustředí?
 • Z jakých webů a jaké odkazy získávají? Kolik odkazů již získali?

Při srovnání budu používat e-shopy eod.cz, nakupka.cz, mall.cz a elektro-kuchyne.cz.

Známost značky

Nejdříve zkusíme použít Google Insights for Search. U zmíněných e-shopů nástroj bohužel neukáže žádná data (mimo mall.cz). Hodí se tedy jen pro známější značky (příklad).

Můžeme použít také nástroje pro návrh klíčových slov Google AdWords a Sklik:

Elektro kuchyně EOD Nákupka Mall
Hledanost Google 260 880 210 40,500
Hledanost Sklik 406 258 1,855 69,047

Dle zjištěných dat je Mall s přehledem nejznámější. Ostatní e-shopy jsou více méně srovnatelné.

Umístění ve vyhledávačích

Pomocí nástroje Site finder v Collabimu můžeme odhalit klíčová slova, na která má konkurence lepší pozice než náš web. Následující výstup z nástroje ukazuje srovnání pozic mall.cz a elektro-kuchyne.cz. Stejným způsobem můžete srovnat i ostatní konkurenty.

Zpětné odkazy, Majestic SEO

Nástroj MajesticSEO Backlink History se velmi dobře hodí na srovnání počtu zpětných odkazů. O tomto nástroji si více přečtěte v mém starším článku na blogu H1.cz.

Kliknutím na obrázek zobrazíte jeho plnou velikost

Zpětné odkazy, Open Site Explorer

MajesticSEO vám může zobrazit i konkrétní odkazy konkurentů. Za tyto pokročilejší reporty ale budete muset zaplatit. Pokud platit nechcete, vyzkoušejte méně známý Open Site Explorer (OSE). Před jeho využíváním se doporučuji zdarma zaregistrovat, nástroj vám pak zobrazí více výsledků.

Zadáme do OSE web elektro-kuchyne.cz a nástroj nám zobrazí prvních 1 000 odkazů webu. Pokud chceme odkazy analyzovat hlouběji, stáhneme si je do počítače ve formátu CSV.

Ze seznamu odkazů vidíme, že elektro-kuchyne.cz mají odkazy např. z:

 • katalogu firmy.cz,
 • ze všech ostatních webů mateřské skupiny Obchody 24 včetně obsahového webu rady-testy.cz,
 • patičkové odkazy z pilatdlazby.cz,
 • skryté patičkové odkazy z nero-download.cz, prodej-nastroju.cz, supermagnety.cz a dalších.

V OSE si ještě zdarma můžeme projít prvních prvních 20 nejčastějších textů odkazů, které na elektro-kuchyne.cz vedou (záložka Anchor Text Distribution). Z nich se dozvíme, že se správci webu soustředí především na frázi bílé zboží a na web vede mnoho obrázkových odkazů (viz skryté patičkové odkazy výše).

Analýza pomocí OSE nám zabrala 20 minut a zcela zdarma jsme se dozvěděli, že:

 • počet odkazů webu elektro-kuchyne.cz není příliš vysoký (189 odkazujících webů a přes 11 tisíc odkazů),
 • jeho správci očividně kupují nebo vyměňují patičkové zpětné odkazy,
 • mnoho odkazů je skrytých a případný konkurent se tak může pokusit elektro-kuchyne.cz nahlásit Googlu pomocí spam reportu,
 • správci webu se při shánění zpětných odkazů soustředí především na frázi bílé zboží.

Závěr

Kontrolu pomocí výše uvedených nástrojů stačí provádět např. čtvrtletně. Se špehováním konkurence to nepřehánějte. Věnujte svůj čas raději zlepšování vlastních  produktů, služeb a způsobů jejich propagace.

Jak na vánoční propagaci?

V dnešním článku vám předvedu, jak můžete pomocí Collabimu jednoduše vyhledat ty nejzajímavější weby pro vánoční propagaci vašeho webu, nejčastěji asi e-shopu. Využijeme k tomu nový nástroj Site finder.

Příprava

Nejdříve přidáme do Collabimu nový web, jehož tématem jsou vánoční dárky, např. http://www.vanoce-vanocni-darky.cz/. Pokud bychom analýzu prováděli na webu, který se netýká vánočních dárků, výsledky by nemusely být tak kvalitní.

Nyní si pro web vanoce-vanocni-darky.cz uděláme analýzu klíčových slov. Pro co nejlepší výsledky doporučuji přidat alespoň 100 slov na téma:

 • (vánoční) dárek pro maminku, tatínka, přítelkyni, babičku atd.,
 • tipy na dárky,
 • originální dárky,
 • vánoce,
 • …určitě vás napadnou další.

Mnou nalezená slova si stáhněte a můžete si je naimportovat do svého účtu v Collabimu.

Výsledky

Collabim za pár hodin vyhledá k zadaným klíčovým slovům další weby o vánočních dárcích (celkem 638 webů).

Ve výsledcích jsem narazil na několik zajímavých webů:

 • První je náš ukázkový web vanoce-vanocni-darky.cz. Po jeho rozkliknutí zjistíme, že má dobré pozice na 27 z celkových 109 sledovaných klíčových slov. Z toho můžeme usoudit, že má vysokou návštěvnost z vyhledávačů. Podobně zajímavý je i web vanocni-darky-levne.cz.

 • Pro umístění článku/banneru se hodí např. vanoce-vanocni-darky.com nebo luxurymag.cz. Tyto weby jsou obsahově bohatší a mají také mnoho dobrých pozic ve vyhledávačích na sledované fráze.
 • Spíše bych se vyvaroval jednostránkovým doorway webům jako vanocni-darky.biz. Pokud ale za propagaci nabídnou dobrou cenu, zkuste je využít.
 • Narazíte i na zajímavá diskusní fóra jako zeny.czbaby-cafe.cz nebo emimino.cz. Do nich můžete vhodně přispívat nebo si na příslušných webech koupit reklamu.

Site finder nabízí samozřejmě mnohem více zajímavých webů, které se do článku nevešly. Pokud potřebujete svůj web před Vánoci zpropagovat, určitě Site finder vyzkoušejte. Ušetří vám hodiny ručního hledání ve výsledcích Googlu. Podle dosažených pozic ve vyhledávačích můžete navíc odhadnout návštěvnost, kterou vám konkrétní web přivede.

Poznámka: Site finder je zatím zdarma u všech účtů. Do budoucna ale bude k dispozici jen pro platící klienty.

Představujeme Site finder

Do konce týdne dostanou vybraní betatesteři k testování Site finder. Tento nový nástroj Collabimu změní způsob, jak vyhledáváte tematické weby pro linkbuilding a jinou propagaci. Collabim se z nástroje na pouhou evidenci aktivit promění na nástroj, který vám ty nejlepší linkbuildingové příležitosti pomůže sám odhalit.

Možnosti Site finderu si prohlédněte na videu. Odpovědi na případné dotazy hledejte pod ním. Těším se na vaše nadšené komentáře 🙂

Podle čeho se weby vybírají?

Collabim stahuje výsledky hledání vyhledávačů na klíčová slova, která jste si do něj uložili. Z těchto výsledků získává jednotlivé weby a ukládá si je. Na každé klíčové slovo a vyhledávač si ukládá prvních 20 webů.

Z čeho počítáte skóre? Jak je ovlivněno výběrem klíčových slov?

Skóre webu je součtem skóre jednotlivých slov, na která se web umisťuje ve vyhledávačích. Skládá se z:

 • Hledanosti klíčového slova na Googlu (průměrná globální i lokální),
 • pozice ve výsledcích hledání (celkový počet i jednotlivé pozice).
 • vztahu klíčového slova k webu (počet stránek webu obsahující slovo / počet všech stránek webu).

Uvedeným faktorům jsou navíc přiřazeny různé váhy.

Z výše uvedeného je jasné, že skóre je určeno právě výběrem klíčových slov. Čím více tematických klíčových slov si ke svému webu uložíte, tím lepší a relevantnější výsledky ze Site finderu získáte.

Jak filtrujete e-commerce weby?

Na titulní stránce webu detekujeme slova, typická pro prodejní weby (košík, , obchod, …) a dále je vyhodnocujeme.

Líbí se vám Site finder?

Připadá vám užitečný? Napadají vás další možnosti jeho využití? Napište svůj názor do komentářů.