Vytváříme podpůrné mikrostránky

Mikrostránky (microsites nebo také satelitní weby) jsou jednoduché několikastránkové weby, vytvářené pro propagaci jednoho produktu nebo modelové řady. Hezkým příkladem je např. na web morphy-richards-48319.cz.

Proč mikrostránky vytvářet?

 • Malý jednoduchý a web se návštěníkovi lépe používá,
 • vysoká specializace zvyšuje důvěryhodnost webu,
 • ve vyhledávačích se objeví kromě e-shopu i další váš web,
 • na mikrostránkách můžete vyzkoušet i něčisté SEO praktiky (např. odkazová lišta); než vás vyhledávač zabanuje, může mikrostránka vygenerovat zajímavý obrat.

Pro mikrostránku není nutné kupovat doménu 2. řádu. Umistěte ji bez obav na subdoménu některé bezplatné služby (Webnode, Webzdarma atd.). Můžete tak zvýšit dojem nezávislosti a důvěryhodnosti.

Obsah mikrostránek

Věnujte hodně času analýze klíčových slov. Pomůže vám při vytváření textu bohatého na hledaná slova i s návrhem struktury webu. Ověřte hledanost frází typu „[název produktu] cena“, „[název produktu] video“, „[název produktu] recenze“ atd. Pokud jsou tyto fráze hledané, vytvořte pro ně odpovídající vstupní stránky.

Inspirujte se např. povedenou mikrostránkou powerbally.info. Na titulní stránku umístěte 3 až 5 hlavních výhod produktu. Cituji z Powerbally.info:

 • Posilujete a zároveň se bavíte, Vhodný pro rehabilitace – potenciální zájemce si rád koupí produkt, se kterým se bude bavit a zároveň dělá něco pro své zdraví.
 • Překonávání rekordů – využijte lidskou soutěživost k prodeji produktu.

Výhody produktu rozepište na samostatné stránce. Přidejte hezké velké fotky a tematická videa (mohou být i v angličtině). Nezapomeňte na hodnocení zákazníků. Není potřeba si je vymýšlet. K populárním produktům najdete v diskusích spoustu komentářů. Vytvořte stránku s recenzí daného produktu. Odkažte z ní na zajímavé recenze na jiných webech.

Na každou stránku přidejte výraznou výzvu k objednání produktu. Můžete vytvořit i samostatnou stránku „Kde koupit“, na které srovnáte ceny v různých internetových obchodech. Srovnání přidejte samozřejmě pouze v případě, že v něm váš obchod vychází nejlépe (srovnávejte obchody stejné kvality).

Téměř každý populární produkt má své napodobeniny. Přidejte na web proto několik rad na co si dát pozor při nákupu. Návštěvník vám bude vděčný, že nepadl do rukou podvodníka, a rád nakoupí na webu, který mu mikrostránka doporučí.

Jak mikrostránku vytvořit a propagovat?

Technicky zdatnější uživatelé pravděpodobně sáhnou po WordPressu. Pokud s ním ale nemáte žádné zkušenosti, doporučuji vyzkoušet služby jako Webnode. V základní verzi jsou většinou zdarma. Po registraci je můžete začít ihned používat včetně předpřipravených designů. Rozsah funkcí na vytvoření jednoduché mikrostránky bohatě stačí.

Vyměňujte odkazy s jinými kvalitními mikrostránkami a nekonkurenčními e-shopy. Domluvte vzájemnou propagaci s e-shopem, který prodává doplňky k vámi propagovanému produktu (např. batoh vs. ozdoby na batohy, ozdobní plyšáci). Pokud vytváříte více microsites, prolinkujte je mezi sebou.

Zkuste mikrostránku propagovat vytvořením fanouškovské stránky na Facebooku (např. Miluju cvičení s powerballem). Facebook box se seznamem fanoušků přidejte do postranního panelu mikrostránky.

Spusťte zkušební PPC kampaň v AdWords nebo na Facebooku!

Jaké máte zkušenosti s mikrostránkami?

Vyplácí se vašim klientům jejich tvorba? Jakými dalšími způsoby je propagujete? Podělte se v komentářích!

17 thoughts on “Vytváříme podpůrné mikrostránky

 1. Souhlasím s tím, že pro propagaci mikrosite mohou být využity „nečisté“ techniky a že to může být dočasně velmi efektivní. Sám jsem měl klienta, který takovou mikrosite vlastnil, náklad na provoz byl v řádech tisíců za rok a mikrosite se podařilo obsadit druhé místo ve výsledcích vyhledávání (první místo měl hlavní web klienta).
  Na druhou stranu platí, že zajímavý obsah je základ. A je efektvinější vytvořit jednu s unikátním a alespoň trochu zajímavým obsahem než deset nekvalitních.
  Zajímavá možnost, jak mikrostránku dále rozvíjet, může být založení page na facebooku a v některých oborech i účtu na twitteru. K tomu je ale zapotřebí investovat čas a dále s mikrostránkou pracovat.

 2. Když jsme v Optimiu hledali vhodnou platformu pro tvorbu minisite, tak jsme narazili na jedno zajímavé CMS. Jmenuje se GetSimple – je velmi jednoduché na ovládání, nevyžaduje pro svůj běh databázi (využívá XML) a je velmi nenáročné na prostor (cca 2 MB čistá instalace). Zrovna včera jsem o něm publikoval článek na našem blogu – http://seolab.optimio.cz/getsimple-proklate-jednoduchy-redakcni-system. Určitě doporučuji k vyzkoušení.

 3. Díky za komentáře.

  > Na druhou stranu platí, že zajímavý obsah je základ. A je efektvinější vytvořit jednu s unikátním a alespoň trochu zajímavým obsahem než deset nekvalitních.

  Do rovnice ještě vstupuje schopnost klienta a webdevelopera realizovat navrhované změny na webu. Často SEO konzultant také nemá přístup do administrace klientského e-shopu, změny popisků musí podléhat dlouhému schvalovacímu procesu atd. Na satelitu má SEO konzultant mnohem volnejší ruce a může důležité změny provádět téměř okamžitě.

 4. Díky za článek. Ale stejně to musím zmínit. Tato věta mi v tom článku prostě drhne: „Na mikrostránkách můžete vyzkoušet i něčisté SEO praktiky (např. odkazová lišta); než vás vyhledávač zabanuje, může mikrostránka vygenerovat zajímavý obrat.“

 5. @Petr „Nečisté“ SEO praktiky jako odkazové lišty jsou podle mě relevantní způsob jak dělat SEO. Vyšší míra rizika může a nemusí přinést lepší výsledky (návštěvnost z vyhledávačů).

  Navíc jde pouze o nástroj, jak na mikrostránku přivést návštěvnost. Pokud bude mikrostránka i na ní propagovaný e-shop kvalitní a nebude chtít návštěvníka nějak podvést, nevím v tom žádný etický problém.

  Z tohoto pohledu by mohla být neetická i výměna odkazů, kterou dnes dělá skoro každý.

 6. @Jiri: V pořádku. Já se ani nechtěl pouštět do polemiky. 🙂 Ani mi tam nedrhly ty „odkazové lišty“ jako ty „nečisté SEO praktiky“.

  Vždy si připadám hloupě, když mám napsat něco, co vypadá jako moralizující soud, proto se mi to ani nechtělo nijak komentovat…

 7. @Jiří: „Na satelitu má SEO konzultant mnohem volnejší ruce a může důležité změny provádět téměř okamžitě.“ To je jedna z významných výhod takovýchto minisite. U větších klientů mohou totiž některé požadavky na změny procházet několika schvalovacími řízeními a změna např. dvou tří titulků stránek se může protáhnout třeba na měsíc.

 8. Zajímalo by mne, jak pak k takovým mircositám přistupujete při práci s Collabimem. Zahrnout je pod jeden projekt (dá se v tom zachovat nějaký systém?), pod nový (to je ale blbost) nebo je tam nedat vůbec a odkazy na tyhle microsity neřešit (nekontrolovat).

 9. @Ošlivý sup – Honzo, pokud ti jde jen o odkazy a jejich kontrolu, tak je klidně možné dát všechny microsites do jednoho projektu v Collabimu. U každé aktivity si totiž můžeš nastavit, z jaké stránky na janou má vést a tak to Collabim bude kontrolovat.

  Pokud si chceš v aktivitách zachovat systém, můžeš je rozdělit do seznamů (lists) podle jednotlivých microsites.

  Klíčová slova můžeš ukládat do Collabimu také do jediného projektu, ale měření pozic/spárování s analytics samozřejmě nebude fungovat správně.

 10. Mohu se zeptat na trochu jiný model než product v e-shopu a microsite? (spíš mi jde o obecnou rovinu)
  Řekněme případ – firemní web obsahující seznam služeb.
  Pro jednu službu chci udělat microsite. Pak obecně – na firemním webu je jen stručný popis služby (v podstatě info že služba existuje a je firmou poskytována) a na microsite je podrobný popis služby s více aspekty, výhodami a souvislostmi.
  Pochopil jsem to takto dobře? Díky.

 11. @Standa Štěpánek

  Možné to samozřejmě je, ale pokud má mít diskuse nějaký smysl, museli bychom si pro ni vybrat nějaký konkrétní obor/web.

  Vždy si položme otázky:

  * Jaký je cíl microsite a co na něm uděláme jinak, než na hlavním webu?
  * Je služba dostatečně zajímavá, abychom na ni vytvářeli microsite? Vyplatí se nám?
  * Máme na jeho vytvoření dostatek zajímavého obsahu?

  Produktový microsite vytváří částečně dojem nezávislosti mimo jiné proto, že propaguje produkt, který prodává mnoho firem. Pokud byste tedy vytvářeli microsite pro čistě váš produkt, nemusel by mít požadovaný efekt. Viz otázky výše.

 12. Děkuji za podněty a osvětlení principu, myslím že obsahu by bylo dost, konkrétní obor nechci moc diskutovat… až to spustím 🙂

 13. Informační mikrostránky také často využíváme v rámci linkbuildingu na umísťování partnerských odkazů, aby nemuseli být v rámci hlavní komerčního webu a odkazovat tak třeba na přímou konkurenci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posílejte mi emailem nové komentáře k tomuto článku.