Záludnosti při měření pozic v Google, část 2.

V tomto článku sepíši další zkušenosti, které jsem získal s měřením pozic po vydání původního článku Záludnosti při měření pozic v Google.

Personalizace

V předchozím článku jsem psal o možnostech vypnutí personalizace pomocí parametru pws=0. Tento parametr ale Google podle našich zkušeností již nebere v potaz, proto nemá smysl ho používat. Pro testování pozic ve vyhledávačích je nejvhodnější použít anonymní okno prohlížeče.

Geografické umístění hledajícího

Google stále více upravuje výsledky hledání podle lokality uživatele. V malém experimentu otestujeme pomocí nástroje AdPreview výsledky hledání pro klíčové slovo slevy pro Prahu a Brno.

slevy_praha

Obrázek 1: První 4 výsledky klíčového slova slevy při hledání z Prahy

slevy_brno

Obrázek 2: První 4 výsledky klíčového slova slevy při hledání z Brna

Výsledky jsou na první pohled dost rozdílné. Brněnská verze výsledků odkazuje např. na konkrétní podstránky slevomat.cz/brno a zapakatel.cz/cs/brno/. Obsahuje také web brnomat.cz, který v pražských výsledcích na první stránce vůbec není.

Umístění hledajícího ovlivňuje také tzv. Výsledky s adresou provozovny, viz předchozí článek. Hledaný dotaz nemusí nutně obsahovat např. jméno města (papírnictví praha). Výsledky s adresou provozovny se budou lišit i v případě hledání obecného slova papírnictví:

papirnictvi_praha

Obrázek 3: Výsledky s adresou provozovny klíčového slova papírnictví při hledání z Prahy

papirnictvi_brno

Obrázek 4: Výsledky s adresou provozovny klíčového slova papírnictví při hledání z Brna

Jazyk prohlížeče

Google výsledky přizpůsobuje i podle preferovaného jazyka v prohlížeči (HTTP hlavička Accept-Language). Standardní Accept-Language pro české prohlížeče je cs-CZ nebo jen cs. Svůj Accept-Language zjistíte například na stránce whatheaders.com.

Při experimentu jsem opět zkusit vyhledat slovo slevy. Nejdříve jsem v Chrome nastavil Accept-Language na cs-CZ a poté na en-US (volba Angličina, Spojené státy v jazykovém nastavení Chrome).

Výsledky se lišily jen o pár pozic. Konkrétní weby a cílové stránky ve výsledcích byly u obou jazykových nastaveních téměř identické. Zajímavostí byla pouze absence webu 5060.cz (2. stránka) u výsledků vrácených v případě Accept-Language = en-US.

Závěr

Dle mých zkušeností dnes o personalizaci výsledků rozhoduje především geografické umístění hledajícího a velmi omezeně i jazyk prohlížeče (Accept-Language) nebo jazyk rozhraní Google (parametr hl= v URL). Paradoxně si z praxe napamatuji snad žádný příklad, kdy bych narazil na personalizaci výsledků na základě historie mého předchozího hledání. Využívání anonymního okna prohlížeče tedy má smysl, ale osobně myslím, že je dost přeceňované (opravte mě, jestli máte jinou zkušenost).

Pro správné vyhodnocování geograficky personalizovaných výsledků si nově můžete v Collabimu nastavit lokalitu, pro kterou chcete personalizované výsledky analyzovat, viz sekce „Nastavení webu“. Výchozí nastavení pro Google CZ je Praha.

Ano, pokud si nastavíte své umístění na Prahu a jste e-shop z celorepublikovou působností, budou výsledky v Brně trochu jiné. Opět jsme ale u sledování trendů místo absolutních čísel. Pokud váš web ve vyhledávačích kontinuálně roste nebo se propadá, bude téměř jistě růst nebo se propadat shodně v Praze, Brně, Ostravě i Aši i když absolutní pozice se budou lišit.

 

17 thoughts on “Záludnosti při měření pozic v Google, část 2.

 1. No to by bylo bezva si nastavovat geo lokaci, jen do toho. Taky by bylo super collabim rozsirit, pomoci napr. Majestic seo api o nejaky backlik tools. A konecne vypnout potrebu mit zapnuty plugin v prohlizeci jako zavislost na mereni pozic.

 2. Díky za komentář. Tu nastavitelnou GEO lokaci uděláme, je to velké téma. MajesticSEO API je dost drahé (stovky tisíc Kč měsíčně). Analyzujeme spíše jiné alternativy.

  S tím doplňkem je to složitější. Dlouhodobě se ho snažíme zbavit, ale asi to ještě bude trvat dluho. Vadí vám z nějakého konkrétního důvodu?

 3. Jo vadi mi kdyz nejakou dobu pracuji na jinym PC nebo zkratka jinym prohlizeci, kde nemuzu instalovat pluginy, mam smulu. Cokoli je zavisle na mem prohlizeci je dnes zastarale.

 4. „Paradoxně si z praxe napamatuji snad žádný příklad, kdy bych narazil na personalizaci výsledků na základě historie mého předchozího hledání.“ => tak na to já narážím celkem často. Většinou se mi tam zobrazuje, že jsem stránku už navštívil (počet návštěv). Takový výsledek je většinou na první stránce, často i první pozice.

 5. Jinak teď se dost řeší přístupnost webu pro mobily. Docela by bylo fajn, kdyby Collabim uměl změřit pozice dle použitého zařízní. Mám za to, že mobil má trochu jiné výsledky, než desktop, ale nějak více jsem to netestoval, tak netuším, jestli ty výsledky jsou nějak významně odlišné.

 6. Podíváme se na to, jak moc jsou výsledky vyhledávání v zařízeních odlišné a zkusíme zjistit zájem ostatních uživatelu. Děkujeme za podnět.

 7. Zdravím všechny,
  Nějak jste mně vzali vítr z plachet. Tím tedy chcete říct, že jelikož jsem z K.Varů, tak se můj eshop zobrazuje úplně jinde Pražákům , Brňákům, Ostravákům.? Tím jsem konkurence nikam jinam, jestli to dobře chápu. Snažím prodat své zboží a jsem limitovaný polohou své provozovny? Nějak mi to trochu pokazilo den, jestli to dobře chápu. Co s tím? Všude rvát Praha, Brno…?

  A četl jsem připomínku na odlišnost pozic na seznamu… a v Collabimu v klíčových slovech. Asi to tedy spolu souvisí, protože mi to nabízí mé místo , ale Vám jiné, jelikož jste z ?? Prahy? Tak nějak mi ty statistiky připadají na nic, když ve Znojmě jsem jinde a v Teplicích také.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posílejte mi emailem nové komentáře k tomuto článku.